V roku 2007 sme sa zúčastnili:

 

Vranov nad Topľou

 

Kvalifikačný pretek na Majstrovstvá


sveta WUSV a FCI - 2. kolo

 

Majstrovstvá SR ZŠK

 

V dňoch 26. - 27. mája sa vo Vranove nad Topľou konalo druhé kolo kvalifikačných pretekov na Majstrovstvá sveta FCI a WUSV, a ktoré bolo zároveň aj Majstrovstvami Slovenska ZŠK. Pretekalo sa v dvoch kategóriach - v kategórii IPO 1, a tou hlavnou kategóriu bola samozrejme IPO 3 - tu sa bojovalo o dôležité body, ktoré mohli dopomôcť pretekárom sa stať aj účastníkmi Majstrovstiev sveta.

Kategóriu IPO 3 posudzovali: stopu - český rozhodca Hodek, poslušnosť pani Janka Honíšková a obranu pán Zoltán Tatarko, kategóriu IPO 1 posudzoval pán rozhodca Štefan Szabó. Figurovali IPO 3 Ondrej Biháry, Jaroslav Vnenčák a IPO 1 Rudolf Hrubovský. Preteku sa zúčastnilo 20 pretekárov v kategórii IPO 3 a 6 pretekárov v kategórii IPO 1.

      

Tohto preteku som sa zúčastnila (Martina Ružičková) so psíkom Aron Gál - Mark, bola to naša "pretekárska premiéra". Obidvaja už máme niečo odpretekané, ale spoločne ako súťažná dvojica sme sa ukázali po prvý raz (a myslím, že nám to celkom seklo). Na pretek sme už išli o niečo skôr - v stredu  - chceli sme si z toho spravť aj taký menší výlet. Cesta do Vranova nám ubehla veľmi rýchlo, i keď to je od nás riadne ďaleko... Napriek počiatočným problémom s ubytovaním sme sa nakoniec v pohode usalašili v hoteli pri štadióne, na ktorom sa odohrával celý pretek.  Chceli sme si vyskúšať aj terény na stopy, a oťuknúť štadión. Aronko bol tiež spokojný, lebo spinkať mohol s nami na izbe, takže v noci sa mu dobre leňošilo pri postielke (i keď on bol toho názoru, ýe na posteli by bolo predsa len lepšie).

Pôvodne sme si mysleli, že terénmi na stopy bude nižšia jarina - avšak na naše prekvapenie nás tam čakalo nad kolená vyrastené obilie. Pre psov to bol veľmi ťažký terén, na väčšine úsekov psov vôbec nebolo vidno, sem-tam sa hore mihol len chvost.

        

V piatok bolo rozlosovanie a spoločenský večer - každý si vylosoval "pivové" štartovné číslo, kedy v sobotu sme mali nastúpiť na stopu, a v nedeľu sme mali poslušnosť a obranu.

Na stope sme mali trošku problém s úsekmi - mali sme viacero vybočení, avšak lomy Aronko spravil krásne. Jedno falošné označenie predmetu, a jeden predmet krok pred Aronkom nás stál väčšiu bodovú stratu, ale stopu sme dobojovali až do konca. Mali sme to za 73 bodov.

Ozzy s Jožkom Adamuščinom si vystopovali 84 bodov... napriek počiatočným problémom Ozzy stopu dokončil krásne, a ešte mali veľkú šancu zasiahnuť do konečného poradia.

S daným terénom sa každý pes popasoval po svojom - niektorí stopu nedokončili, iní predviedli nádherné výkony. Najlepšiu stopu v kategórii IPO 3 si vybojoval pán Mgr Lengvarský Igor so psom Rall Lasmon - 98 bodov, v kategórii IPO 1 to bol Peter Lengvarský ml. a Jackson Eqidius s počtom bodov 98.

Poslušnosti a obrany prebiehali už na štadióne. S Aronkom sme si odniesli pekných 85 bodov - cviky sme mali v podstate skoro všetky, až na sadnutie, vytknuté bol hlavne prejav, orientácia na psovoda. Na druhej strane krásne privolania, pekné aporty, vysielačka.

Najkrajšiu poslušnosť - ako už tradične - predviedol Jozef Adamuščin a Ozzy Barnero s počtom bodov 94, kde zaujal najmä krásnou chôdzou s vynikajúcim prejavom a sústredenosťou.

     

Na obrane sme boli pochválení za krásne stráženia, dostráženia, púšťačky, plné a pevné zákusy. Bohužiaľ s tromi nedostatočnými (neobehnutie všetkých zátarasov, samostatné priradenie k nohe na revíry a zadný doprovod) sme skončili len so 73 bodmi.

Najlepšiu obranu v kategórii IPO 3 mal Jozef Adamuščin s Ozzy Barnero s počtom bodov 96, kde sa bolo na čo pozera od nástupu až po ukončenie. Rýchle obehnutie plient, pekný revír, plné pevné zákusy, púšťačky... najkrajší však bol jeho boj s figurantom, ktorý žiadny iný pes zo súťažného poľa taký určite nemal. Z iných psov zaujali protiútok Pólo Betkin dvor psovodky Betky Hinerovej a napriek odtrhnutiu aj Cato Catargo psovoda Rudolfa Daneka, krásny bočný doprovod predviedli Marta Majtasová a Baron Black Chabet.

V kategórii IPO 1 sa najlepšou obranou mohol pochváliť Ľubomír Čačko so psom Zidan Ja-He s počtom bodov 99.

     

Víťazi preteku:

Kategória IPO 3 

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto 

Jozef Adamuščin 

Ozzy Barnero 

274 b, najlepšia poslušnosť, obrana 

2. miesto 

Matúš Balún 

Alexander Malý Lumpík 

274 b

3. miesto 

Mgr Igor Lengvarský 

Rall Lasmon 

272 b, najlepšia stopa 

        

Kategória IPO 1 

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto 

Peter Lengvarský ml. 

Jackson Eqidius 

282 b, najlepšia stopa 

2. miesto 

Marta Majtasová 

Ema z Červeného kameňa 

271 b, najlepšia poslušnosť 

3. miesto 

Ľubomír Čačko 

Zidan Ja-He 

267 b, najlešia obrana 

 

 

 Žilina - 23. - 24. 6. 2007

 

 Majstrovstvá SR SÚCHNO

podľa SVV 3,SchH 3

 

Kvalifikačný pretek na MS FCI a WUSV

- 3. kolo, Majstrovstvá

 

SR mládeže podľa SVV 1, SchH 1

 

Slovenský pohár vo výkone psov -

3. kolo

 

V júnový víkend, v dňoch 23. - 24. júna, sa konali Majstrovstvá SR SÚCHNO, ktoré boli zároveň Majstrovstvami SR mládeže, a vyvrcholením Kvalifikačných pretekov na MS FCI a WUSV a  Slovenského pohára vo výkone psov ako už tradične v Žiline. Pretekalo sa v 4 kategóriach - a to:

SVV 1 (A, B: Adamčiaková Andrea, C: Miroslav Štrba, figurant M. Tóth),

SchH 1 (A, C: Marián Ráček, B: Honíšková Jana, figuranti: Marcel Dulanský, Jaroslav Vnenčák),

SVV 3 (A, B, C: Mgr. Juraj Štaudinger, figurant: Martin Tóth) a

SchH3 (A: Viliam Ružička, B: Jana Kucková, C: Jozef Klíma, figuranti Jaroslav Vnenčák a Marcel Dulanský).

Počasie prialo tak organizátorom, ako aj pretekárom, bolo príjemné slnečné počasie, ani chladno, ani príliš horúco. Na preteku bola príjemná pretekárska atmosféra s troškou napätia, veď sa v hlavnej kategórii SchH3 malo definitívne rozhodnúť o päťke postupujúcich pretekárov - našich reprezentantov - na oboje majstrovstvá - Majstrovstvá FCI IPO, ktoré sa uskutočnia v dňoch 6. - 9. 9. 2007 v talianskom Turíne a na Majstrovstvách sveta WUSV, ktoré sa po prvýkrát v histórii majstrovstiev sveta nemeckých ovčiakov budú konať od 4. do 10. októbra 2007 v Bratislave.

Tohto preteku som sa zúčastnila (Martina Ružičková) so psom Aron Gál - Mark v kategórii SchH 3.

     

Stopy boli na mokrej hline, mierne fúkalo. Psom robili problémy najmä lomy, ďalšími chybami boli hlavne nepresnosti na úsekoch, vybočenia, a nepresné označenie predmetov. Aronko vypracoval prvé tri úseky s menšími chybami, jeden lom čistý, predmety správne označené. Bohužiaľ na treťom lome vyšiel zo stopy, a tú už ďalej nenašiel, tak sme si vystopovali iba 56 bodov.

Najlepšiu stopu v kategórii SchH 3 mala Alžbeta Hinerová so psom Pólo Betkin dvor, a to 98 bodov, v kategórii SVV 1 Milan Solár a Emir z Malej Fatry - 94 bodov, v kategórii SVV 3 Blanka Múdra a Buck bez PP - 99 bodov, a v kategórii SchH 1 Peter Lengvarský ml. a Jackson Equidius - 98 bodov.

Na poslušnosti nám pani rozhodkyňa napočítala 87 bodov - žiadal by sa lepší prejav, Aronko "zastrečkoval" pri prisadnutiach po aportoch, ale inak nejakej hrubšej chyby sme sa nedopustili - a keďe Aronko urobil radosť pekným odložením v sede, všetko ostatné mu bolo odpustené.

Najlepšou poslušnosťou v kategórii SchH 3 sa predviedla dvojica Jozef Adamuščin a Ozzy Barnero s počtom bodov 97, v kategórii SVV 1 Zuzana Meravá a Astor z Dobranského hája - 96 bodov, v kategórii SVV 3 Blanka Múdra a Buck bez PP - 88 bodov, a v kategórii SchH 1 Marta Majtásová a Ema z Červeného kameňa 96 bodov.

     

Až na zadný doprovod sme obranu mali len s malými "kozmetickými" chybičkami, a napriek nedostatočnej zo zadného doprovodu (predbiehanie) sme mali pekných 90 bodov - rýchle obehnutie zátarasov, intenzívne vyštekanie, plné a pevné zákusy, nádherné stráženia (boli sme pochválení za najkrajšie stráženia z celého preteku). Najlepšiu obranu v kategórii SchH 3 mali Jozef Adamuščin a Ozzy Barnero - 94 bodov, v kategórii SVV 1 Palovičová Nikola a Rixi z Get-Pet - 98 bodov, v kategórii SVV 3 Blanka Múdra a Buck bez PP 96 bodov, a v kategórii SchH 1 Martin Šťastný a Efa Šťastena - 88 bodov.

Organizátori zvládli pretek na veľmi dobrej úrovni, víťazi boli ocenení množstvom hodnotných cien.

V celkovom poradí skončili:

Kategória SchH 3 

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto 

Jozef Adamuščin 

Ozzy Barnero 

286 b, najlepšia poslušnosť, obrana 

2. miesto 

Rudolf Danek 

Cato Catargo 

274 b 

3. miesto 

Marta Majtasová 

Baron Black Chabet 

271 b 

        

Kategória SVV 3 

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto 

Blanka Múdra 

Buck bez PP 

283 b, najlepšia stopa, poslušnosť, obrana 

2. miesto 

JUDr Ján Franek 

Beny bez PP

259 b 

3. miesto 

Miroslav Paulovič 

Bak Ľachmanda 

249 b 

 

Kategória SchH 1

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto 

Vladimír Košťál 

Lily z Huckelovy vily 

274 b 

2. miesto 

Martin Šťastný 

Efa Šťastena 

273 b, najlepšia obrana 

3. miesto 

Marta Majtasová 

Ema z Červeného kameňa 

270 b, najlepšia poslušnosť

 

Kategória SVV 1 

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto 

Zuzana Meravá 

Astor z Dobranského hája 

278 b, najlepšia poslušnosť 

2. miesto 

Nikola Palovičová 

Rixi z Get-Pet 

268 b, najlepšia obrana 

3. miesto 

Milan Solár 

Emir z Malej Fatry 

266 b, najlepšia stopa 

 

Na Majstrovstvách sveta FCI v Taliansku nás budú reprezentovať:

Jozef Adamuščin, Ozzy Barnero

Rudolf Danek, Cato Catargo

Igor Lengvarský Mgr, Rall Lasmon

Viliam Koberčik, Blek Bandit Amarcord

Miloš Bočkai, Kim di Dranel

       

 

 Na Majstrovstvách sveta WUSV v Bratislave sa ukážu:

Jozef Adamuščin, Ozzy Barnero

Rudolf Danek, Cato Catargo,

Igor Lengvarský Mgr, Rall Lasmon

Alžbeta Hinerová, Pólo Betkin dvor

Viliam Koberčík, Blek Bandit Amarcord

Náhradník:

Miloš Bočkai, Kim di Dranel 

 

 

Víťazom Slovenského pohára sa stali:

1. miesto: Jozef Adamuščin s Ozzym Barnero

2. miesto: Rudolf Danek s Catom Katargo

3. miesto: Alžbeta Hinerová s Pólom Betkin dvor