Rok 2012 bol pre nás smolným rokom, bohužiaľ od začiatku roka sa s Tónom ťahali zdravotné problémy, čo poznačilo jeho výkon počas celej sezóny. Pred tretím kvalifikačným pretekom sa mu trochu polepšilo, čo sa odrazilo aj na možnosti riadneho tréningu a zlepšenia podaného výkonu. Bohužiaľ sme si "prepásli" našu postupovú možnosť. Tónovi začiatkom roka diagnostikovali agresívnu formu rakoviny kostí, našťastie sme na to prišli včas a postihnutý prst sa dal ešte bez následkov zobrať. Obavy s opätovnej choroby mám ale stále :(

Tento rok do našej famílie pribudol nový člen - Boris Barnero (O: Enrico vom Klinkert, M: Rischa Barnero). Je to taká malá chlpatá guľa, a to doslovne :D... tak dúfam, že sa nám spolu bude dariť :)

Taktiež k novému páničkovi odišiel Chief, alias Baron Plavská rúže, ktorý od novembra už žije na Cypre.... pri pohľade na novú záhradu a to more som mala chuť odcestovať s ním :D

 

Bonitácia nemeckých ovčiakov Kočovce

20.  10. 2012

 

S Chiefom (Baron Plavská rúže) sme sa zúčastnili bonitácie, čo bolo posledným krokom k jeho uchovneniu... a tak sa naozaj v mladom veku stal už chovným psom :)

 

 

IPO skúšky Koválov

29. 9. 2012

S Chiefom (Baron Plavská rúže) sme sa zúčastnili skúšok z IPO v našom klube KK DODIX v Koválove. Chief mi spravil radosť a zložil skúšku na známku výborne, s bodmi 97,92,99.

 

 

Hlavná špeciálna výstava nemeckých ovčiakov Malý Lapáš

22. - 23. 9. 2012

Tu sme sa ocitli tak náhodne... a tak krásne sme tam medzi tými rexákmi svietili ako päsť na oko :D... ale tak nebola som tam jediná s vlkošeďákom, bol tam dokonca ešte jeden, a jeden čierny pes, takže neboli sme úplne za exotov :)

Vystavovať som bola Chiefa (Baron Plavská rúže), a to v kategórii dospievajúci psy. Mali sme parádnych vystavovateľov v statike aj pohybe (Milan Dragan a Vladko Soroka), bez ktorých by sme určite nedopadli tak dobre, ako sme dopadli. Samozrejme v našej triede sme boli ako jediný vlkošedý... ale našťastie vďaka dobrej farbe a dobrému predvedeniu sa Chief nemeckému rozhodcovi tak páčil, že aj on dostal známku veľmi dobrý :)

 

Skúšky BH

07. 07. 2012

 

S Chiefom (Baron Plavská rúže) sme v Kľačne úspešne zložili skúšku BH. Rozhodkyňa Janka Kucková.

 

3. kvalifikačný pretek na MS FCI a WUSV Slatinské Lazy

23. - 24. 6. 2012

 

Posledný kvalifikačný pretek sa niesol v príjemnej atmosfére a krásnom prostredí. Príroda tu je skutočne nádherná. Počasie nám tiež prialo, horúco teda bolo dostatočne. Po zdravotnej stránke už na tom Tóno začínal byť dobre, takže sme mali konečne aj riadny čas na tréning, kde výkonnostne to bolo lepšie ako predchádzajúce preteky... i keď pre nás by to bolo ideálne, keby tento bol tým prvým, a nie už vlastne finálnym, z ktorého sa postupovalo na Majstrovstvá sveta.

 

Stopy boli na krásnych lúkach v okolí, tráva tak akurát vyrastená, sem-tam pobehovala zver. Škoda väčšieho overenia na poslednom lome, ktorý Tóno po veľmi krátkom úseku vôbec nečakal, tak sa tam trošku schaosil. K tomu sa prirátali drobné chybičky pri presnom označení predmetu a vybočenie z úseku, a mali sme to za 91 bodov. Stopy posudzoval pán Peter Lengvarský.

Poslušnosti posudzoval pán Jozef Klíma, na ktorého bohužiaľ nemáme tzv. športové šťastie, a väčšinou ním posudzovaná disciplína je naša výkonnostne najhoršia. Nemyslím tým že je to prísny rozhodca a preto máme z ním posudzovanej disciplíny najmenší počet bodov, ale skutočne aj podaný výkon tomu zodpovedá :) Tu Tóno začal ako vždy veľmi peknou, sústredenou a energickou chôdzou s drobnými nedostatkami - chodil trošku krivo a v skupinke si zaštekal. Na privolaniach mierne doťuky so psovodom. Najväčšie bodové straty sme mali na aportoch, kde bol nekľudný, štekal, mal mierne prekusy. Najväčšia bodová strata bola na prekážke skokom, kde pri odobratí pustil činku skôr, ako som ju chytila a tá nám padla na zem. Keďže som už chcela mať celé aporty rýchlo za sebou, nečakala som na pokyn rozhodcu na začatie dalšieho cviku, a tým pádom som nám aj ja zobrala nejaké tie bodíky.

Obrana bola razantná a bojovná, ale taktiež v duchu opätovnej nedisciplinovanosti a štekania v situáciach, kedy treba jednoducho držať hubu :D... Ono niekedy je veľmi ťažké ukočírovať to neskutočné množstvo energie, ktoré si tak veľmi chce robiť čo sa mu zachce :) Na obrane sme dostali pekných 93 bodov.

Celkovo sme sa umiestnili na peknom 5. mieste s celkovým počtom 271 bodov z 14 pretekárov.

Moja tímová partnerka Daša Mináriková so psom Usha Barnero pretekali v kategórii IPO 1, kde s bodmi 98,96,93 jednoznačne vyfúkli všetky ceny :D

 

2. kvalifikačný pretek na MS FCI a WUSV Kežmarok

19. - 20. 5. 2012

 Do Kežmarku sme sa vybrali v podstate bez akýchkoľvek očakávaní... Tóno bol asi týždeň a pol v stave pracovať, dva dni po prvých kvalifikačkách musel podstúpiť amputáciu prsta, pokým sa noha zahojila, štichy vybrali... čas utekal, a možnosti tréningu boli žalostné. Napriek tomu sme to riskli, a vybrali sa pretekať :)

Preteku sa zúčastnilo veľké množstvo pretekárov - 28 - a to aj so zahraničnou účasťou.

Stopy boli na veľmi ťažkej tráve, bolo teplo, tráva suchá s množsvom suchých, vyprahnutých miest. My sme mali stopu v sobotu, kde sme stopu dokončili len traja, z toho my sme mali druhú najlepšiu stopu. Tóno aj začal stopu vypracovávať dobre, avšak vzhľadom na množstvo overení, nepresností a jedno falošné označenie predmetu sme dosiahli len 82 bodov.

Poslušnosť z celkového hľadiska bola pekná, energická, s vysokým nasadením... Hrubou chybou - kedy na vysielačke Tóno sám zaľahol v nedostatočnej vzdialenosti - sme sa posunuli do bodového hodnotenia iba 89 bodov.

Obrana bola jasným odrazom našich tréningových možností - neukáznená, s množstvom väčších alebo menších chýb... síce urobil dobrý dojem svojou bojovnosťou, chtivosťou a chuťou pracovať... ale napriek tomu sme z pľacu odchádzali iba s 89 bodmi.

Celkovo sme sa umiestnili na 11 mieste, s celkovým počtom bodov 260 bodov z 28 pretekárov.

 

1. kvalifikačný pretek na MS FCI a WUSV Vysoká pri Morave

13. - 15. 4. 2012

 

Bohužiaľ sme na posledné dolaďovania nemali veľa možností z dôvodov Tónovych začínajúcich zdravotných ťažkostí. Na preteku mal už vybratý pazúr, čo sme si pôvodne mysleli, že je dôvodom jeho bolestí. Po kvalifikačnom preteku išiel Antonín pod nôž, musel sa mu zobrať prst na prednej nohe. Neskôr sa bohužiaľ zistilo, že sa jednalo o agresívnu formu rakoviny. Na jeho prejave a eláne to však vôbec nebolo poznať :)

Stopy boli na ľahkých jarinách, za fajnového počasia s miernym vetrom... rozhodoval môj otec Viliam Ružička. Na pár chybičiek sme získali 93 bodov.

Na poslušnosti Tóno ako tradične ukázal svoju obrovskú tonu energie a chuti do práce... bohužiaľ aj vtedy, keď nemal :). Bohužiaľ pri viacerých záklaných postaveniach bol nedisciplinovaný, čo nás vždy posunulo do nižšej bodovej známky. Najväčší problém - a tým pádom aj bodovú zrážku - pre nás predstavovalo privolanie z odloženia v stoji, kedy sa mi ho podarilo privolať až na tretí povel - čo pramenilo z mojej metodickej chyby pri tréningoch. Bohužiaľ táto hrubá chyba a niekoľko drobných chýb nás posunulo až na 87 bodov.

Obrana bohužiaľ najviac odzrkadlila dopad zdravotných komplikácii na tréningy, kedy miesto dopilovávania detailov musel Antonín dobrovoľne - nasilu - lebediť v koterci. Z toho pramenila jeho absolútna nedisciplinovanosť počas celej obrany a neustále štekanie... jednoducho nevedel, čo so sebou :)... a keďže rozhodcom bol prísny Jozef Klíma, tak nás to v bodovom hodnotení posunulo dosť nízko, a to iba na 83 bodov.

Celkovo sme obsadili s celkovým počtom 263 bodov 9. miesto z celkového počtu 15 pretekárov.