Stopársky pretek - 14. ročník Zimnej záhoráckej 

ligy kynológov - Skalica

20. novembra 2010

Tak konečne sme sa dočkali! Náš premiérový pretek s Antonínom (Tonny ZVJS) konečne prišiel :). Po troch rokoch nepretekania, som konečne aj ja nastúpila na pľac ako pretekár, a nemusela som sa ako toľkokrát predtým tej pretekárskej atmosfére iba "nečinne" prizerať z pozície fandiaceho diváka, kedy na pľaci pretekali moji kamaráti a tréningoví partneri :) A tak sa nám trošku rola súťažiaceho a palcodržičov aspoň na chvíľku vymenila :)

    

Pretek v Skalici bol prvým stopárskym pretekov v rámci 14. ročníka Zimnej záhoráckej ligy kynológov. Ako tradične sa pretekalo v troch kategóriach - a to kategória SVV (10 pretekárov, rozhodca pán Kadlecaj), kategória IPO (6 pretekárov, rozhodca pán Adamuščin) a kategória SMP (4 pretekári, stopy rozhodoval pán Adamuščin, poslušnosti pán Kadlecaj).

Popravde som sa v celku obávala počasia, keďže termín preteku bol už pokročilý november... a minulý rok o takomto čase sme mali už kopu snehu. A keďže som nechcela stopovať v snehu, tak som do poslednej chvíle čakala, že ako to teda s tým počasím dopadne. Našťastie snežiť nesnežilo, tak sa mohlo ísť pretekať :) V konečnom dôsledku aj počasie bolo fajn, celý deň bolo pekne, slniečko svietilo, ani zima až taká veľká nebola... 

   

Stopy boli na parádnych terénoch - vyrastená oziminka, keďže cez týždeň aj popršalo, tak pôda bola mäkká... takže úplne ľahučké terény. Na strane poľa kde šlapali SVV to vraj bolo dosť rozmočené, a chodili s riadnymi blatovými nohami zo stopy. Na našej strane to bolo mäkké, ale našťastie nie až také blatové. Antonín tiež terén vyhodnotil ako ľahký, a podľa toho aj "nahodil" tempo :)... malé overenia na lome a jedno zastavenie nás stáli dva body, a tak sme si vyňuchtili (ako to volá môj šéf :D) celkovo 98 bodov. Iba na konci sa Tónkovi nezdalo, že ako to, že je tá stopa taká krátka... a ako to, že tam neboli žiadne dobroty a ani lopta :) Peknú stopu za 98 mala aj Veronika Barbiriková a Eik Amarcord a Dáša Baňárová so špringrom Chester z Chotára 92 bodov. Vcelku prekvapená som bola z niektorých techník šlapania stôp niektorými psovodmi, že sa vôbec odvážia takým spôsobom šlapať stopu na preteku, a pred očami ostatných pretekárov! Sklamaná som bola z vypracovania stôp pri psoch v kategórii SMP, kde mi bolo ľúto hlavne detských súťažiacich. Dvaja psy by samostatne ani nevyšli z nášlapu, prvý pes stopu prešiel - ale doslovne prešiel, štvrtý prešiel do štvrťky prvého úseku. Psy išli s hlavou hore, žiadne že nos pri zemi... 

    

Poslušnosti boli na skalickom cvičáku. Kategóriu SVV som nevidela, lebo sme boli práve na stopách. Bodovo mali 4 poslušnosti v celku vysoké, jedna až 99 bodov - takže určite sa bolo aj na čo pozerať. Na poslušnosť som sa tešila, je to Tónova najsilnejšia disciplína... i keď som bola zvedavá, že ako sa zvládne sústrediť počas celej poslušnosti, či to i v cudzom prostredí bez odmeny bude také ako v tréningu. Ale bolo :) Tóno parádne odchodil chôdzu, kde sme mali menšie zaváhanie po zastavení v skupinke, kedy sa chcel sám odmeniť a pozeral sa, že kdeže spadla za odmenu tá lopta :) Odloženie v sede aj v ľahu sme mali vo výbornej, rýchle a presne zaujal pozíciu. Pri privolaní som sa bála že mi zruší kolená ako posledne na tréningu, ale Antonín sa uvedomil a spravil presné a tesné predsadnutie :) Prisadnutie k nohe bolo rýchle ale trošilinku šikmejšie. Aporty všetky tri boli rýchle, bez prekusov, aport voľný a šplhom sme mali vo výbornej, pri aporte skokom bol jemný dotyk tam aj späť, takže ten bol v dobrej. Vysielanie vpred bolo rýchle, reakcia na zaľahnutie bola okamžitá, len zostal s prednými labami trochu zdvihnutý, takže som musela dať ešte jeden povel. Celkovo sme za túto poslušnosť získali 95 bodov, čo nás veľmi potešilo :) Tóno mal celú poslušnosť dobrý kontakt, bol energický a tešivý.

    

Ďalšie poslušnosti za 92 bodov boli Johanna Paar a BO Honny Bunny a Daša Baňárová so špringšpanielom Chester z Chotára.

Celkovom sme získali 193 bodov, čo znamenalo, že v našej kategórii sme sa umiestnili na 1. mieste. V kategórii SVV 1 sa víťazom stal Marek Miženko so sučkou Beky zo Zeleného plesa, ktorý sa s počtom bodov 198 (A:99, B:99) stali celkovým víťazom preteku.

   

Dojem z výkonu som mala dobrý, až na pár chybičiek to bolo vcelku slušné... A tých pár chybičiek dalo aspoň na známosť, že na čo sa v tréningu zamerať :) Úprimne sa priznám, že tak trošku viac som bola sklamaná z cien pre pretekárov. Vzhľadom na výšku štartovného a počet pretekárov, ktorých bolo vo všetkých kategóriach 20 (čo sa dnes len tak nevidí), sa organizátori nemohli "vyhovárať" na nedostatok finančných prostriedkov. Nie som žiadny materialista, ani nepotrebujem mať toľko cien, že pri odchode z preteku mi auto "sedí" na zemi, a viem aký je problém dnes nájsť nejakých sponzorov na pretek. Napriek tomu sa mi zdá cena vrece krmiva (ktoré bolo určite ako sponzorské) a diplom také trošku... úbohé. Ja osobne by som radšej miesto toho vreca krmiva uvítala pohár a diplom. Pri pohľade na pohár ako ocenenie, ktoré určite každý z nás má vystavené niekde v obývačke, mi pripomenie že kde som kedysi bola, akých pretekov som sa s úspešným koncom zúčastnila. Krmivo, ktoré často ani neskŕmim vlastnými psami, pretože kŕmim inou značkou, sa spotrebuje... a keď si chce človek spomenúť, môže sa pozerať akurát tak na fotky. Takže... na svoj prvý pohár si budeme musieť ešte nejakú chvíľku počkať.

    

Pretek o pohár starostu obce Mestečko

9. októbra 2010

Za krásneho počasia sme sa opäť raz vydali smer Mestečko, na jeden z posledných pretekov v sezóne.Tohto preteku sa už tradične zúčastňujeme, a počas všetkých predchádzajúcich ročníkov mali takú smolu, že vždy bolo sychravé a upršané počasie. A tak napriek predpovediam krásneho a slnečného počasia sme si pre istotu do batohu nabalili aj pár nepremokavých vecí a dáždnik... ak by náhodou v Mestečku chceli dodržiavať tradíciu :) Meteorológovia sa však našťastie tentokrát nemýlili, a nakoniec po prvý krát v histórii preteku si súťažiaci zmerali sily v krásnom slnečnom počasí. Atmosféra bola opäť výborná, niesla sa v priateľskom duchu a dobrej nálady. Škoda že len tých súťažiacich bolo trochu pomenej.

    

Pretekalo sa v kategórii SVV 1 a IPO 1. Kategóriu SVV 1 rozhodoval pán Milan Kadlecaj, a sily si v nej zmerali bohužiaľ iba traja pretekári. Kategóriu IPO 1 rozhodovala pani Janka Honíšková, ktorá toho mala na rozhodovanie o trochu viac - 5 pretekárov. Nás reprezentoval Viliam Ružička so psom Astor Anlor, a my s Antonínom a Wasilom sme prišli opäť raz iba fandiť... a s Tónom som si chcela vyskúšať poslušnosť "na ostro".

    

Stopy boli na trávnatých lúkach s trochu vyšším trávnatým porastom. Zrána bolo ešte zimšie, vlhko a hmla, podmienky na stopy veľmi dobré. Stopy SVV som nevidela, v IPE mala najlepšiu stopu Katarína Kyšková s počtom bodov 98. Kubo odstopoval na 87 bodov, ale bohužiaľ bez predmetu, inak to mohlo byť na veľmi pekných 97 bodov. V kategórii SVV 1 mala najlepšiu stopu Nikola Lorencová so psom Drago z Dobranského hája, a to 98 bodov. Po stopách nám trošku "šlapla" smola na päty, rozbili sme kameňom olejovú vaňu na aute :(

    

Poslušnosť sa za vône grilovaného kuriatka a vareného vínka prevádzala na futbalovom ihrisku. Dosť dlhšie som nebola na takýchto menších pretekoch, naposledy na kvalifikačkách, a tak som úprimne bola veľmi sklamaná z celkovej úrovne pripravenosti psov, a vykonávania jednotlivých cvikov, či už na poslušnosti alebo obrane. Psy boli veľmi nesústredení, pomalí, nepresní... až na dve výnimky mali problém s prekonaním metrovej prekážky, kde v kategórii SVV ju dokonca neprekonal ani jeden pes. Milo ma prekvapila chôdza slečny Kataríny Kyškovej, ktorá bola radostná, presná a sústredená. S Tónom sme si vyskúšali poslušnosť "na ostro", s odmenou iba na úplnom konci poslušnosti - vysielačke. Až na pár drobných chýb predviedol sústredenú, radostnú a presnú poslušnosť, takže vládla celková spokojnosť.

   

Obrany figuroval Radko Prokopec, veľmi slušné vystavenie a vyštekanie mal v kategórii IPO Eyk Amarcord, náš Kubo predviedol ako tradične svoju tvrdú a razantnú obranu. Niekoľko technických chýb ho však stálo zopár bodov, a tak nakoniec odhrýzol na 92, čo bola zároveň aj najlepšia obrana vo svojej kategórii. V kategórii SVV mala za ten istý počet bodov obranu Nikola Lorencová s Dragom z Dobranského hája. Jeden psík neprešiel odolnosťou, ale aj takéto nepríjemnosti sa bohužiaľ stávajú.

     

V konečnom poradí sa na 1. mieste v kategórii IPO 1 umiestnil Viliam Ružička so psom Astor Anlor, a v kategórii SVV 1 Nikola Lorencová so psom Drago z Dobranského hája. Obidvaja psy sa o celkového víťaza "pobili" na záverečnom kontroláku, z ktorého víťazne vyšiel Astor Anlor, a tým pádom sa stal aj celkovým víťazom pretekom, a hrdým majiteľom pohára starostu obce Mestečko - a to už druhýkrát.

   

 

Psíci psíkom - benefičná akcia KK EXCEL

11. septembra 2010

 

Dňa 11. septemra 2010 kynologický klub EXCEL usporiadal benefičnú akciu Psíci psíkom 2010. Bola to akcia na podporu opustených, nechcených a stratených psíkov z Karanténnej stanice v Trenčíne.V súčasnej dobe je v tejto karanténnej stanici umiestnených 65 chlpáčov v 23 kotercoch. A tak sa excelácki agiliťáci rozhodli, že nebudú iba jednými z tých, ktorí sa budú iba prizerať a rozprávať o tom, ako im ich je ľúto, ale aktívne pomôžu. A tak nastal čas príprav a organizácie... v sobotu ráno to nevyzeralo s počasím "ružovo", ale možno po vypočutí všetkých raňajších prosieb organizátorov sa "Organizátor počasia" nad nimi zľutoval, a v konečnom dôsledku to bola veľmi príjemná sobota.

     

Návštevníkov, zvedavcov či súťažichtivých prišiel dostatok. Každého sme privítali, v informačnom stánku Karanténnej stanice sa mohli dozvedieť všetko, čo ich zaujímalo. Dúfam, že po tejto akcii aspoň pár psíkov našlo svoj nový domov. 

Ráno sa začalo pretekom agility, kde boli dve hlavné kategórie začiatočníci a pokročilý, v každej kategórii boli ešte tri podkategórie - a to v závislosti od veľkosti psíka - small, middle a large. Hlavný rozdiel medzi začiatočníkmi a pokročilými bol v náročnosti parkúru, množstve a druhu prekážok.Všetci  "nastražené" prekážky zvládli v rámci svojich možností... niekto lepšie, niekto horšie, ale išlo tu hlavne o zábavu a dobrý pocit, ktorý venujeme svojim štvornohým miláčikom. V pokročilejšom parkúre bolo zaujímavé sledovať, ako sa psovodi popasovali s uloženými prekážkami, vzájomnú súhru jednotlivých dvojíc... u niektorých to kazil psík, u niektorých zase psovod :)... i keď pri takých border kóliach mali psovodi veru čo robiť, aby im aspoň čiastočne stíhali. Ako veľa činností so psom to všetko veľmi jednoducho vyzerá, ale ako každý kto sa viac venuje výcviku viem, že je za tým množstvo a množstvo hodín driny, a nabehaných kilometrov :)

   

Po preteku agility sa nám predviedli ukážky dogdancingu a dogsfrisbee. Po ukážkach, kedy hlavne ľudia - laici mohli vidieť, aké rôzne kúsky sa dajú psíkovia naučiť, sa začala výstava psov - Orieškiáda, ktorá mala také tri podkategórie - a to Porotcovský miláčik, Pes sympaťák a Psík šikula.

Na začiatku sa všetci zúčastnení popredstavovali, predstavili samých seba, ako aj svojich psíkov, ako sa volajú, ako sa k sebe dostali, a nejaké krátke charakteristiky.

   

Porotcovský miláčik - ako už je v názve naznačené - bol psík, ktorý bol ohodnotený porotou ako najsympatickejší z ich pohľadu, kde každý porotca mohol dať každému psíkovi podľa sympatií známku od 1 - 5, ktoré sa následne sčítali, a víťazi boli psíci s najvyšším počtom bodov.

Pes sympaťák - tu bol systém veľmi podobný ako pri Porotcovskom miláčikovi, avšak tu "hlasoval ľud" - každý si mohol zobrať hlasovací lístok, na ktorý napísal meno svojho favorita. Potom porota sčítala všetky hlasy, z ktorých vzišiel orieškiádovský miss sympaťák :)

Psík šikula - tu sa neprihliadalo na krásu a výzor, ale každý majiteľ mal možnosť predviesť všetko, čo jeho psík dokáže. Každý si mal vybrať, čo predvedie, a to mu porota aj ohodnotila. Niektorý nevedeli skoro nič, a pri niektorých sme len oči otvárali, aké rôzne kúsky mali naučené :)

      

Na záver sme predviedli ukážky zo športovej kynológie, kde sme za KK Excel ukázali rôzne cviky poslušnosti a obrany či už podľa národného alebo medzinárodného poriadku, ale aj to, že takéto psy vedia aj rôzne iné kúsky, ktoré sú prvkami dogdancingu.Víťazi z každej pretekárskej kategórie si odniesli svoje zaslúžené výhry.

 

Dúfam, že touto benefičnou akciou sme upozornili na množstvo psíkov túžiacich po šťastnom domove v trenčianskom útulku, a že aspoň pár z nich našlo nových milujúcich páničkov. Zároveň z dobrovoľných príspevkov, a z príspevkov za tombolové lístky sa vyzbieralo cez 300,- €, ktoré aspoň trošku pomohli k lepším podmienkam v trenčianskom útulku.

Ak by ste mali záujem adoptovať si psíka z útulku, alebo im akýmkoľvek spôsobom pomôcť, môžte si kliknúť na webovú stránku http://www.kstn.sk

    

Rok 2010 do septembra v skratke....

Fandili sme ako draci...

   

 

 

Letný výcvikový tábor mládeže