Rok 2014 bol pre mňa "prelomovým" rokom. Konečne sme sa v rámci nášho teamového "last minute" prebojovali do reprezentácie na majstrovstvá sveta FCI, ktoré sa konali v septembri vo švédskom Malmo, a zároveň aj na majstrovstvá sveta WUSV, ktoré sa konali vo francúzskom Haugenau. Last minute preto, že z hľadiska zdravotného stavu Antonína bola toto určite posledná sezóna, kedy sme spoločne pretekali. Podarilo sa nám vyhrať 3. kvalifikačný pretek, ktorý sa konal v Žiline. 


Do psieho osadenstva pribudli Greco od Jurečka (O: Chris spod Lazov, M: Faustina od Jurečka) a Boston z Ladsteina (O: Jeck spod Lazov, M: Olina z Ladsteina) - tak dúfam, že sa chalaniská budú činiť a makať o sto dvesto :)

      

 

Majstrovstvá sveta WUSV Francúzsko Haguenau

 8.10. - 12. 10. 2014


Majstrovstvá sveta WUSV sa tento rok konali vo francúzskom mestečku Haguenau, a tak sa tento rok ovčiačkárska „špička“ stretla v krajine croasantov a lahodného vína. Tento rok sa netradične pretekalo o deň dlhšie, a to už od stredy. Počasie bolo celý týždeň také typické jesenné – zamračené a upršané, to nám však neubralo nič z pretekárskeho elánu. Po úšpešnom zaprezentovaní sa a absolvovaní veterinárnej prehliadky sme sa mohli sústrediť na priebeh oficiálneho tréningu. Trochu problémové bolo umiestnenie plient na revíri, ktoré boli umiestnené neštandardne, čo spôsobovalo problémy pri preverovaní zátarasov. V rámci oficiálneho tréningu všetko prebehlo bez problémov a všetci sme všetko stihli v rámci časového limitu.

Našou prvou disciplínou bola stopa. Stopy boli na veľmi pekných trávnatých terénoch. Rozhodcom bol Erwin Patzen zo Švajčiarska, ktorý posudzoval naozaj veľmi prísne, a žiadna ani drobná chybička mu neunikla. Tonny stopu vypracoval skutočne veľmi pekne, v dobrom tempe, bez overení. Vytýkaná mu bola najmä intenzita vypracovania stopy, v druhej polovici mierna zmena tempa a mala by byť väčšia fixácia na predmet. Bohužiaľ Tonny neoznačil posledný predmet, čo pre nás znamenalo vysokú bodovú stratu 7 bodov, a tak sme i keď z pekne vypracovanej stopy odchádzali iba s 84 bodmi.

Bohužiaľ som mala vylosované párne štartovné číslo, čo pre nás znamenalo ísť prvý do odloženia. Pri Tonnyho temperamente to nie je zrovna „výhra“, pretože na pľaci potom nevie čo s nahromadenou energiou.  Poslušnosť bola vo veľmi dobrom nasadení a prejave, avšak s občasným štekaním – čo však rozhodca vôbec nehodnotil (teda pre nás len dobre J). Odloženie v sede sme mali vo výbornej, na odloženiach v leže a v stoji sa Tonny už išiel odkladať sám, čo znamenalo pokles do nižšej známky. Aporty sa niesli vo veselom duchu, kedy Tonny musel všetkým dať na známosť, ako veľmi sa z nich teší. Napriek všemožnej snahe v tréningoch nám opäť zlyhala vysielačka, kedy Tonny sa síce tváril že ide bežať, avšak po krátkej vzdialenosti si to rozmyslel, a na druhý povel sa rozbehol smerom k prekážkam a aportom, čo pre nás bohužiaľ znamenalo opäť tento cvik v známke nedostatočnej. Celkovo bola poslušnosť ohodnotená 83 bodmi.

Na obranu sme nastupovali v posledný deň majstrovstiev. Pri prieskume terénu mal Tonny problém s orientáciou a neobehol štvrtý zátaras. Obrana sa vyznačovala dobrou bojovnosťou a plnými a pevnými zákusmi. Vyznačovala sa aj nepochopiteľne dlhým zadným doprovodom cez celé ihrisko, ktorému rozumel skutočne asi iba rozhodca. Kontrolák Tonny vykonal presvedčivo, razantne, s plným zákusom a dobrom bojovnosťou... avšak bohužiaľ bez pustenia, čo pre nás znamenalo celkovú diskvalifikáciu. Moju poznámku pred obranou, že to bude jeho posledná obrana v živote a nech si ju patrične užije, si očividne zobral riadne k srdcu, a patrične si ju užil.

Celkovo mám z týchto majstrovstiev rozporuplné pocity. Na jednej strane celkom dobrá organizácia, výborne zabezpečené losovanie a parádny spoločenský večer, veľa známych ľudí, veľa skutočne úžasných výkonov. Na druhej strane z môjho pohľadu hrozná práca rozhodcov či na poslušnosti, alebo na obrane. Na poslušnosti veľmi „mäkké“ hodnotenie, veľa detailov sa prehliadalo a vôbec nehodnotilo. Na obrane častokrát veľmi nepochopiteľné bodové hodnotenie predvedeného výkonu, kedy skutočne predvedený výkon nezodpovedal tak vysoko zadaným bodom. Nepochopiteľne rozhodca preferoval uposlúchaných psov namiesto psov bojovných s agresívnym prejavom. A bohužiaľ zadávanie známok a bodov nie podľa výkonu, ale mena pretekára. Zostáva len dúfať, že do budúcnosti sa to bude len zlepšovať.

Keďže s Tonnym nám týmto pretekom skončila naša pretekárska kariéra, chcela by som sa poďakovať najmä Jozefovi Adamuščinovi a Daše Minárikovej za všetko, čo pre nás urobili, Jurajovi za servis a mojim rodičom za podporu.

 

Majstrovstvá sveta FCI Švédsko Malmo

 9.09. - 14. 09. 2014

Majstrovstvá sveta FCI 2014 vo švédskom Malmӧ boli mojou pretekárskou premiérou. Doteraz som vždy sedela na tribúne ako divák a „palcodržič“, a konečne sa mi podarilo majstrovstiev zúčastniť aj z tej druhej – pretekárskej strany. Kvalifikovať s Tonnym ZVJS sa  nám podarilo takpovediac „LTT“  - v poslednej sezóne nášho spoločného pretekárskeho zápolenia. Cesta bola v celku dlhá, trajekt nám poniektorým dostatočne preveril žalúdok s poznaním, že moreplavci by z nás asi byť nemohli. Do Švédska sme teda úspešne dorazili. Je to krajina s krásnou prírodou, morom a nádhernými obrovskými parkami, ktoré sme im úprimne všetci závideli. Organizátori a aj miestni Malmӧčania boli veľmi milí, priateľskí, a prekvapili najmä dobrou znalosťou anglického jazyka. Čo sa týka organizácie, tak na mňa spravili skutočne dobrý dojem, kde všetko prebiehalo hladko, bez zbytočných prieťahov, hlavne na stopách sa mi páčilo, ako mali všetko dobre zabezpečené. Teda až na terén, ktorý bol hrozný. Ako družstvo sme mali svoju švédsku koordinátorku, zabezpečené tréningové ihrisko (česko-slovenské, keďže tam ešte chodieval trénovať aj český team) a vlastný tréningový pľac na stopy.

Po dôkladnej veterinárnej prehliadke sme v utorok mohli ako jeden  z posledných teamov nastúpiť na oficiálny tréning. Po riadnej organizačnej príprave a dohadovaní sa kto čo potrebuje a kto kde bude sme tréning v pohode a bez problémov zvládli v určenom časovom rozpätí. Štadión bol krásny a obrovský. V stredu po oficiálnom zahájení majstrovstiev prebehlo losovanie, a mohli sa začať pretekárske boje. Ja som si vylosovala „šťastnú“ trinástku – stopa vo švrtok, obrana v piatok a poslušnosť v sobotu. Na stopy som išla z našej výpravy ako prvá, takže ako prvá som sa dozvedela, že čo si to na nás tí organizátori pripravili. Tvrdenia, že naša tréningová plocha na stopy (čistá mäkká hlina) je skoro taká istá ako súťažné terény sa iba „trošičku“ líšili od skutočnosti. Ranné doberanie od českého teamu, že stopovať sa bude na strnisku, som brala len ako priateľské „pošťuchovanie“ na zvýšenie adrenalínu. Ten sa skutočne zvýšil, keď sme dorazili na miesto výkonu pachových prác. Krásne hlinené terény sme minuli, a skutočne sme skončili pri riadnom strnisku, na ktorom by skutočne nikoho ani nenapadlo trénovať. Našťastie niekoľko dní predtým popršalo, tak podklad bol aspoň mäkký. Prácu však sťažoval silný vietor, ktorý fúkal po celý deň. Stopy boli skutočne ťažké a preverili všetkých pretekárov. Ja som si vylosovala tú najvzdialenejšiu stopu, takže sme mali menšiu turistiku, než sme sa k nej dostali. Tonny sa snažil, počas stopy mal mierne overenia, ale bohužiaľ veľkú bodovú stratu sme mali z nepresného označenia predmetov. A tak výsledných 87 bodov v porovnaní so zatiaľ dosiahnutými výsledkami nebolo až tak zlých.

Ako druhú disciplínu sme mali obranu. Tá sa vyznačovala bojovnosťou a vysokým nasadením, ale bohužiaľ aj viacerými technickými chybami. Predovšetkým nie úplne dobré zaradenie k nohe po odvolaní, nedisciplinovaný zadný doprovod, a najmä zlý zákus na kontroláku, z čoho vyústilo pustenie až na druhý povel - tonás posunulo až do známky dobrá, 88 bodov. Poslednou disciplínou bola pre nás poslušnosť. Tá bola celá vo veľmi dobrom nasadení, avšak 3 cviky v nedostatočnej nás posunuli bohužiaľ na nie veľmi lichotivé body. Keby máme cvik odloženie v sede miesto dvoch v stoji a vysielačku, bolo by to hneď o niečom inom... ale bohužiaľ keby bolo keby, bolo by možno aj 10 majstrov sveta...

        

Celkovo hodnotím svoje prvé majstrovstvá pozitívne. Nabrali sme opäť nové skúsenosti, ako družstvo sme skončili na veľmi peknom druhom mieste,  s dvoma najlepšími nemeckými ovčiakmi majstrovstiev. Chcela by som sa predovšetkým poďakovať svojim tréningovým partnerom Jozefovi Adamuščinovi a Daše Minárikovej za pomoc a podporu, a svojej rodine, bez ktorých by som nemohla robiť to, čo ma tak veľmi baví.3. kvalifikačný pretek na MS FCI a WUSV Žilina

 31.05. - 02. 06. 2013

 

S maličkou dušičkou som prichádzala v piatok na oficiálny tréning do Žiliny :)... išlo nám o veľa... o postup na naše premiérové majstrovstvá sveta. Minulý rok nám to o chlp ušlo... a teraz nás od postupového limitu delili 2 bodíky, a pár adeptov, ktorí pri dobrom výkone nás mohli vytlačiť z postupového rebríčka. A tak nervozita stúpala každou blížiacou sa hodinou :) Prihlásených bolo veľmi málo pretekárov, v kategórii IPO 3 iba 12 pretekárov, v kategórii IPO 1 7 pretekárov. Rozhodovali Peter Lengvarský na stope, Dušan Majtás na poslušnosti a Jozef Klíma na obranách.

 

Stopy boli na krásnych trávnatých terénoch, trávička ako vystrihnutá z časopisu :)... Stopu som si vylosovala hned prvú z kraja, kde časť tretieho úseku som mala na teréne hned za domami, počas stopy niekoľko kôpok starého sena, ktoré Antonínovi nejako obzvlášť voňali, čo som skutočne nechápala, takže sa pri nich zastavoval a prečuchával o dušu :)... inak stopa pekná, s jedným malým overením na lome. Celkovo 94 bodov, druhá najlepšia stopa na preteku. Keďže briardka, ktorá vypracovala najlepšiu stopu - 97 bodov nesplnila limit na obrane, naša stopa bola aj celkovo vyhodnotená ako najlepšia.

Na poslušnosti sa prejavili Antonínove zdravotné problémy, a to hlavne na aportoch cez prekážky, kedy to prekonávanie prekážok bolo problematickejšie. Inak sa celkom držal, na prvej časti boli chybičky krásy... ale holt, nejako to už musíme dobojovať :) Ale vyslúžili sme si spolu 90 bodov, čo predstavovalo najlepšiu poslušnosť preteku.

Obrana bola taká klasika, trošku problémy s ovládateľnosťou a vytýkané moc ochotné púšťanie... ale inak spokojnosť. Konečne sme prelomili našu pretekársku "Klímovskú" smolu, a z obrany sme odchádzali s hodnotením 93 bodov. Taktiež naša obrana bola vyhodnotená ako najlepšia obrana na preteku.

 

2. kvalifikačný pretek na MS FCI a WUSV Štrba

 Majstrovstvá Slovenska SUCHNO

03. - 05. 05. 2014

 

V krásnom podtatranskom prostredí sa konal 2. kvalifikačný pretek. Príroda ukážková, nádherné prostredie, krásny štadión, dokonalá organizácia... čo viac si môže pretekár priať? Asi len to, aby sa tu tie kvalifikačky konali každý rok :)... a aby aj organizátori tých ďalších niečo dobré obkukali :) V piatok nás privítalo krásne slnečné počasie. Po krátkom oficiálnom tréningu a zoznámení sa s terénmi na stopovanie sme mohli využiť pekné počasie aj k nejakej tej menšej turistike :)... a tak psiská sa psychicky pripravovali na víkendové výkony... a my sme obdivovali vysokohorské dobroty a krásy prírody :)

Stopy boli na parádnických trávnatých terénoch, s trošku viac myšami, ale výhľad famózny :)... Rozhodcom s vševidiacim okom bol pán Marián Ráček. Malé nepresnosti na prvom úseku, malé overenie na predposlednom lome a malá nepresnosť na predmete pre nás znamenali výsledných 94 bodov. 

Poslušnosť pískal pán Jozef Klíma... a to pre nás znamenalo čo? Predsa vtipný výkon :D... naša tradičná "Klímovská" smola nás neopustila - napriek zaželaniu na začiatku poslušnosti aby nám to konečne vyšlo :)... poslušnosť bola vo veľmi peknom nasadení. Celkovo nám to bohužiaľ pokazilo odloženie v sede - kde Tóno zostal stáť, čo bohužiaľ -5 bodov ako hrubá chyba. Ostatné odloženia s drobnými chybičkami, bohužiaľ po privolaní v stoji priradenie k nohe až na druhý povel. Aporty také Antonínovské klasické :)... Vysielačka pri hodnotení hodnotená ako zatiaľ najkrajšia na preteku... prekonal nás len Matúš Balún s Original Malý Lumpík. Bohužiaľ vzhľadom na 2 väčšie chyby sme mali poslušnosť iba za 85 bodov... čo nás stálo v konečnom dôsledku pokles z 3. na 5. miesto :(

Obrana bola akčná, v podstate bez nejakej väčšej hrubej chyby... ale v súčte malých chýb iba 90 bodov.

V konečnom poradí sme sa umiestnili na 5. mieste s celkovým počtom bodov 269 (opäť tesne pod limitom na možný postup na MS). A tak treba makať a makať a ešte raz makať... nech nám tento rok ten postup teda opäť o ten povestný chlp neutečie :)

 

1. kvalifikačný pretek na MS FCI a WUSV Veľká Paka

 Majstrovstvá Slovenska ZŠK

04. - 06. 04. 2014

 

Prvý kvalifikačný pretek sa vyznačoval skutočne bohatou účasťou pretekárov - len v kategórii IPO 3 to bolo až 38 dvojíc, a pretekalo sa aj v kategóriach BH, IPO 1 a  IPO 2. Pretekársku účasť nám pomáhali zdvihnúť aj zahraniční pretekári, predovšetkým z Maďarska. Počasie vyšlo celkom dobré, po posledných skúsenostiach sme boli riadne vybavení aj krémami na opaľovanie :)

Organizačne nie všetky veci dobre zvládnuté, ale holt nie každý deň je nedeľa :)... podstatná bola dobrá nálada a dobrá pretekárska atmosféra :) Výkony posudzovali v kategórii IPO 3 - stopy pán Jozef Klíma, poslušnosť Rudolf Danek a obrany Igor Lengvarský.

Na pána Jozefa Klímu akosik nevieme mať to povestné pretekárske šťastie pri predvedenom výkone, a tak to bohužiaľ bolo aj tentokrát. Stopy boli na krásnom teréne - jemná hlina, taktiež počasie bolo super - ani horko, fúkalo iba naozaj veľmi mierne. Antonín začal veľmi pekne, prvý úsek sme mali dosť pobehaný od zveri. Stopa ako taká bola vcelku dobrá, iba drobné chybičky - zmena tempa na prvom úseku, kedy prečuchúval jednotlivé šlapy, mierne overenie na poslednom lome. Najväčšiu bodovú stratu pre nás znamenal veľmi skoro označený posledný predmet - vďaka protivetru ho Tóno bohužiaľ označil naozaj veľmi skoro, čo pán rozhodca považoval za falošné označenie. Bolo potrebné znova vyslať kde následne bol predmet už označený správne. Bohužiaľ pre nás -4 body. Suma sumárum 87 bodov.

Poslušnosť bola skutočne "čerešnička na torte". To, čo by som si myslela že u Tóna vôbec nikdy nehrozí - tak som zistila, že ale predsa len hej. Jeho "kreatívna dieľnička" v zmysle vymyslím si na preteku niečo, čo sme ešte nemali - nezaháľala :) Pre tento krát bol "mimo" na celej chôdzi. Aj som tajne dúfala, že keďže sme boli prví na odložení, tak sa potom chytí. Aj sa chytil. Ale bohužiaľ len na časti po východzí bod :D... To že sme na poslušnosti, sa tváril že zistil až po odložení v sede... z čoho pramenila aj nepozornosť v skupinke. Odloženie v sede pomalšie a s obzerancami, pomalšie ľahni a malé drobotiny na aportoch znamenali výsledných 90 bodov.

Obrana prebehla v Antonínovom klasickom "bojovom" nasadení :)... ale slušná obrana, s dobrými zákusmi, bojovnosťou... a kupodivu aj ovládateľnosťou :)... pokazila nám to až posledná púšťačka, ktorá bola bohužiaľ až na druhý povel, a tak sme sa museli uspokojiť s výslednými 92 bodmi.

Celkovo sme sa umiestnili na 13. mieste s počtom bodov 269. Spokojnosť na obrane, bohužiaľ sklamanie zo stopy a mierne z poslušnosti... snáď to do budúceho preteku dotiahneme :)


Tréning apríl KK EXCEL  a Jaroslav Labík