V roku 2008 sme sa zúčastnili týchto akcií:

 

Šamorín

7. ročník zimných pretekov o

Šamorínsky pohár

podľa ZM, SVV 1 a IPO 1

Za krásneho slnečného, a na január veru nečakane teplého dňa, sa v Šamorínskom kynologickom klube PO VA Šamorín uskutočnil 7. ročník zimných pretekov o Šamorínsky pohár. Organizátori si termín - 26. 1. 2008 - vybrali určite veľmi cielene - veď dni predtým a aj potom bolo škaredé a upršané počasie, ale akoby zázrakom sobota pripomínala príchod jari. Ale tomu sa hovorí asi dobrí organizátori :)

Pretekalo sa v troch kategóriach, a to ZM, SVV 1 a IPO 1. I napriek úbytku vopred nahlásených pretekárov, sa preteku zúčastnil dostatočný počet kynológov, "dychtiacich" po porazení svojich súperov, a predvedení tých naj výkonov, ktoré ukážu, že príslovie ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku, má predsa len niečo do seba.

V kategórii ZM si svoje sily zmeralo 9 pretekárov, a to pod pozorným okom pána rozhodcu - Milana Kadlecaja, a za úspešnej asistencie figuranta Juraja Hubera ml. V kategórii SVV 1 sa predviedlo 8 pretekárov, ktorých zhodnotl pán rozhodca Martin Kozárek, a úspešne úlohu veľkého narušiteľa zahral Martin Tóth.

V kategórii IPO 1 nastúpilo 6 pretekárov, a to pod pozorným okom pána rozhodcu Júliusa Beňoviča, a pekným výkonom na obrane dal vyniknúť Peter Mičúch. Táto kategória nás zaujímala trošku viac ako tie ostatné, keďže sme tu mali svoje tzv. "želiezkov ohni", a to Petra Mittera s Rischou Barnero.

Hneď na úvod musím pochváliť organizátorov, za vynikajúce zvládnutie preteku - od vybavenia už spomínaného počasia, pekne upravený areálu a plochu, príjemnú atmosféru, krásne a bohaté ceny, až po super vybavený bufet (najmä to varené vínko sme ocenili :))

Po vylosovaní (kde si Peter vylosoval tú nechcenú jednotku) prebiehali najprv poslušnosti v poradí ZM, SVV 1 a IPO 1, a následne obrany.

Čo sa týka kategórie ZM, veľmi ma zaujal psík Witz Eqidius psovoda Juraja Hubera, ktorý nielen že nádherne vyzerá, ale predviedol aj pekné výkony v obidvoch disciplínach (poslušnosť 48 b - úžasný úchop aportu a obrana 50 b), a tiež mladá sučka malinoisa Angella Betkin dvor so psovodkou Sandrou Hinerovou (ako bolo na preteku povedané, stará ale pritom vekovo mladá pretekárka).

V kategórii IPO 1 sme videli aj veľmi pekné, ako aj priemerné výkony. Pre Rischu to bol premiérový pretek, také niečo, ako uvedenie do spoločnosti :), a to, že je to kočka na pohľadanie (dnešný termínus technikus mládeže že 1. liga), aj ukázala. I napriek veľkej tréme svojho psovoda, Peter a Rischa ukázali, že netrénovali nadarmo. V poslušnosti im nevyšla chôdza,ale Rischa, ako správna dáma, nemohla predsa ukázať svoje kvalitiy hneď na prvom rande. Polohy boli v poriadku, odloženie v leže s privolaním ukážkové. Tiež aporty až na malé prekusy pri predsadnutí boli zvládnuté výborne, rýchlo a presne. Za tento výkon si vyslúžili od pána rozhodcu rovných 90 bodov.

Na poslušnosti v kategórii IPO 1 sa mi veľmi páčil belgický ovčiak - malinois - Dak z Polytanu, so psovodom Miroslavom Bolechom. Bola to veľmi pekná poslušnosť, sústredená počas celého výkonu, ktorá určite ulahodila všetkým prizerajúcim sa divákom. Myslím, že o tomto psíkovi tiež ešte budeme počuť.

 

Obranu Rischa zlvádla na výbornú. Asi si povedala, že aj krásne kočky môžu byť múdre a najlepšie (hoci nie je blondína, ale ryšavka...), a mala to za krásnych 98 bodov (ktovie či pri poučení psovodov nežmurkala na rozhodcu :)).

Rischa predviedla presvedčivý výkon - rýchle obehnutie plient, pekný revír, plné pevné zákusy, púšťačky... bojovnosť, kde využíva to, že to od nej, ako od suky, väčšina figurantov nečaká, čím si vyslúžila aj najlepšiu obranu vo svojej kategórii. 

Po zvládnutí všetkých disciplín a vypočutí všetkých hodnotení nadišlo slávnostné vyhodnotenie. Vyhodnocovali sa nielen najlepší traja v každej kategórii, ale taktiež aj najlepší mládežníci v jednotlivých kategóriach. Treba dať opäť organizátorom veľkú pochvalu, že myslia aj na mladých, začínajúcich kynológov, kde tiež treba oceniť ich snahu a nadšenie pre tento krásny šport. Víťazi boli ocenení krásnymi vecnými cenami, taktiež v každej kategórii bola vyhodnotená najlepšia obrana, keďže sa jednalo o obranársky pretek.

Kategória IPO 1 

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto  Peter Mitter  Rischa Barnero  188 b, najlepšia obrana 
2. miesto  Miroslav Bolech  Dak z Polytanu  181 b´, najlepšia poslušnosť 
3. miesto 

Pekár Otto 

Tara bez PP  175 b 

 

Kategória SVV 1 

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto  Pongráczová Silvia  Clea Deviant zo Senca  180 b, najlepšia obrana 
2. miesto  Pavlíková Helena  Ugo Betkin dvor  180 b 
3. miesto  Szullo Attila  Aida Tur - Lad  176 b 

 

Kategória ZM 

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto  Huber Juraj   Witz Eqidius  98 b, najlepšia poslušnosť a obrana 
2. miesto 

Kolník Peter 

Fox Jivě - Toka  95 b 
3. miesto  Hinerová Sandra  Angella Betkin dvor  94 b 

 

Malacky

Oblastná výstava nemeckých ovčiakov

 

 5. 4. 2008 sme sa zúčastnili - "dobrovoľne, nasilu" - čiže povinnej výstavy v Malackách. Teda - pre nás povinnej, keďže výstavné hodnotenie je podmienkou do chovu. A tak sme si išli teda odbehať svoje :).

Na výstavu sme išli spolu s kamarátmi - Andrejkou a Štefanom Adamčíkovými, ktorí tiež predvádzali - a to hneď dvoch psíkov, v kategórii psy - dospelí, a to Qirin Rumina Moravia a Pit Kozlíkov dvor.

Kategóriu mladých hodnotil náš slovenský rozhodca - pán Kadlecaj, kategóriu dorastu a dospelých hodnotil nemecký rozhodca, p. D. Oeser, ktorý skô uprednostňoval sučky menšieho vzrastu (čo sa nám, po kolená, samozrejem páčilo :))

Výstavy sa zúčastnilo viac ako 100 nemeckých ovčiakov, v našej kategórii - dospelé suky - nás bolo celkom 17, 10 exteriérových, a 7 pracovných súk.

Väčšina z vystavujúcich boli samozrejme exteriérové jedince, len škoda, že na pomer "Rexíkov", som nevidela žiadneho Richarda Mosera :(.

Oddelenie viedenskej polície na poslednú chvíľu odrieklo účasť, a tak poslali za seba náhradu - bratislavských psovodov :), ktorí predviedli cviky poslušnosti a zaujímavé ukážky rôznych možností zadržania páchateľa. Vďaka policajným kynológom sme okrem vystavovaných nemeckých ovčiakov mohli vidieť aj belgického ovčiaka - malinoisa, a rottweilera.

Našťastie behanie v kruhu sme prežili živí a zdraví - pľúca nám zostali tam, kde boli :). Aliska nahodila ksicht číslo 83 - t.j. som výstavný kus, a išlo sa do kruhu. Od pána rozhodcu bola pochválená, že je veľmi živá a aktívna.

Počas celého vystavovania sršala aktivitiou, prvé koliečka sme ešte behali "ipáckou" chôdzou, až potom sme sa prepli na systém utekaj vpred, ale sem-tam predsa len na to zabudla, že ako má behať na výstave :)

Nakoniec bolo zadaných 9 výborných, 3 veľmi dobré, a 5 dobrých známok. Aliska bola ako VD 2.

 

Rakúsko - Laa an der Theiya - kvalifikačné

preteky na majstrovstvá sveta WUSV  a FCI

 

7. 4. 2008 sme sa rozhodli si spraviť taký menší výletík do neďalekého Rakúska, a pozrieť sa aj na zahraničné kvalifikačné prteky, porovnať naše a rakúske výkony, po prípade aj niečo dobré obkukať. A samozrejme si aj trochu zašprechovať (však Jožko) :)

Boli sme veľmi zvedaví na psíka Felix von Haus Pixner, avšak tesne pred "výjazdom" sme sa dozvedeli, že bohužiaľ štartovať nebude.

Rozpis štartujúcich bol bohatý, a tak sme očakávali kvalitné výkony, na ktoré sa bude dať pozerať. Avšak tie stále a stále nechceli prísť. Celkovou úrovňou rakúskych kvalifikačiek sme boli veľmi sklamaný - či už samotnými výkonmi jednotlivých pretekárov, ako aj hodnotením rozhodcu najmä na poslušnosti. Vôbec nebol kladený dôraz na prejav, psovodi, a aj rozhodca ako keby vôbec nepoznali skúšobný poriadok, a predovšetkým počet krokov, ktoré sa majú pri chôdzi vykonať.

Väčšina predvedených výkonov či už v poslušnosti alebo obrane boli priemerné, alebo podpriemerné. Dokonca ani účastníci minuloročných Majstrovstiev z Bratislavy - "neohúrili". Jeden jediný psík, ktorého výkon stojí za mienku - pes Einstein von der Grundschnelligkeit so psovodom Thomasom Rhombergom - a ktorý ukázal to, čo sa na pľace žiada - rýchlosť a radosť z práce, i keď s troškami nepresností. Ako jediní! ukázal prejav a sústredenosť počas celej chôdze.

Rozhodca poniektoré výkony hodnotil veľmi zvláštne, niekedy som si pripadala, ako keby hodnotil dvojicu z iného pľacu, alebo času - čo sa týka súladu počtu zadaných bodov a výkonu na pľace. A to sme boli nezaujatí :)) Ešte mi nedá podotknúť, že zaujímavé bolo aj to, že jednotlivé dvojice na poslušnosti vôbec nenastupovali usporiadane, z jedného konca, ale každý si na pľac a zahlásenie sa prišiel odkiaľ chcel, a v podstate ako chcel.

Čerešničkou na torte bola posledná dvojica na poslušnosti - psovod starší pán, s menšou sučkou malinoisa. V prvom momente sme si mysleli, že je nepárny počet štartujúcich, a pán ide robiť "sparingpartnera" na poslušnosť. Vyvodzovali sme to z toho, že na pľac prišiel naťahujúc sa so sučkou zavesenou na pešku - to sme sa však hlboko mýlili. Takto prešiel asi do polky súťažného pľacu, kde dal sučke jednoducho pusť, pešek si pekne založil pod číslo pod bundu, a šup ho sa zahlásiť. Neviem či bol ten rozhodca slepý, alebo to proste nechcel vidieť - alebo to bol nejaký rakúsky miestny "maskot", ale naozaj neviem, čo to akože malo znamenať. A aby to nebolo všetko, rozhodca išiel uložiť druhého súťažiaceho do odloženia. Počas toho, ako kráčali k zástavke, označujúcej miesto odkladačky, milý pánko si zase vytiahol pešek spod štartového čísla, so sučinkou sa zase vyhral, potom peška zase zastrčil za číslo, ešte sa po ňom 2x veľavýznamne potľapkal, a poď ho na východzí bod. A čuduj sa svete, 94 bodov.

Zaujímavé bolo tiež sledovať reakcie a prácu psov pri prvej časti na obranách. Figurant bol pravák, a prekvapivo dosť psov s tým malo značný problém - či už s prvotným zákusom po úteku, alebo vydržať tlaky po prepade - kde mi činnosť figuranta ani neprišla až taká náročná, a pritom veľa psov popúšťalo rukáv, prekusovalo, alebo boli vyslovene nervózny.

 Možno sme zrovna natrafili na taký deň, kedy nešli tí "favoriti", ale z mestečka Laa an der Theiya sme neodchádzali s pcitom dobre stráveného dňa...

 

Komárom

maďarské kvalifikačné preteky 19. a 20. 4. 2008

 

Týždeň pred našim prvým kvalifikačným pretekom v Detve sa konali aj kvalifikačné preteky v Maďarsku - v meste Komárom. Keďže to nebolo od nás ďalekom, išli sme sa pozrieť, čo ponúka tentokrát maďarská kynológia.

Pretekalo sa v kategóriach IPO 1 a IPO 3. V nedeľu už boli len poslušnosti a obrany z kategórie IPO 3.

Stopy posudzoval náš Igor Lengvarský, poslušnosť nemecký rozhodca Wolfgang Felten a obranu domáci rozhodca Lajos Foldvári, figurantmi boli Dezider Mecner a Jaroslav Vnenčák.

Účasť však bola veľmi biedna, v kategórii IPO 3 bolo len desať pretekárov. Pole pretekárov - čo sa týka plemennej príslušnosti, bolo v celku rôznorodé - hlavne keď si zoberiem, že pretekalo len 10 pretekárov. Samozrejmosťou boli nemecké ovčiaky a malinoisy, ale taká "raritka" bol veľký bradáč Freezer vom Hatzbachtal so psovodom Hornai Lászlóm.

Veľkého bradáča som videla pretekať v časoch, keď Mŕtve more bolo ešte maród, a to bolo teda sakra dávno. I keď bolo veľmi teplé počasie, tak predviedol celkom slušný a radostný výkon.

Celkovo sa mi pozdávala iba jedna poslušnosť a obrana - a to psíka malinoisa Dark Hill Diego so psovodom Pocze Sándorom, ktorý ako jediný ani v jednej disciplíne nespravil nejakú hrubšiu chybu, a predviedok veľmi krásnu bojovnosť, ktorou prekvapil aj figurantov - na koľko sa veľkostne jdnalo o veľmi malého psíka. Škoda, že mu nevyšla stopa.

Najväčšími nedostatkami čo sa týka poslušnosti bol predovšetkým prejav a rýchlosť vykonávania jednotlivých cvikov. Obranám chýbala predovšetkým bojovnosť, potom pevnosť a plnosť zákusov.

Víťazi preteku:

Kategória IPO 1 

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto  Bagi Csilla  Ghandi Herceg von Genuin  95 88 88 = 271 
2. miesto  Janik László  Csengokereszti Gino  92 81 89 = 262 
3. miesto  Hegedus Péter  Kovári-Zúzó Vill  70 90 94 = 254 

 

Kategória IPO 3 

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto  Szilasi Gábor  Molinári Enzo  94 93 94 = 281 
2. miesto  Bedo Gábor  Kovári-Zúzó Jelló  90 94 92 = 276 
3. miesto  Suszter Ferenc  Kovari-Zúzó Grál  95 85 94 = 274 

 

Detva

1. kvalifikačné preteky 25. - 27. 4. 2008

V krásny aprílový víkend sa konalo prvé kolo kvalifikačných pretekov v Detve. Pretekalo sa nielen v kategórii IPO 3, ale aj v kategórii IPO 1. Preteku sa zúčastnilo úctihodných 27 pretekárov v kategórii IPO 3 a 7 pretekárov v kategórii IPO 1. Ako rozhodcovia sa predstavili na stopách pán Marián Ráček, na poslušnosti pani Janka Honíšková a na obrane pán Dušan Majtás. Figurovali prvú časť Peter Mičúch, druhú časť Dezider Mecner.

Pretek sa konal na futbalovom štadióne s obrovskou tribúnou - za ktorého vybavenie patrí vďaka organizátorom tohto peknéo preteku. Aj takáto súčasť prispeje k celkovému dobrého dojmu - samozrejme s dobrým bufetom :).

V piatok prebehlo losovanie, kde hlavné slovo mali "šťastné" lósy, s ktorými boli jednotliví pretekári - niektorí viac, niektorí menej - spokojní. Peter Mitter bol nešťastný, lebo opäť si vytiahol tú "nechcenú" jednotku. Ale nakoniec neotváral ani jednu disciplínu.

Stopa vyšla na sobotu, poslušnosť a obrana v nedeľu ráno, takže bola aspoň výhoda ranného chladnejšieho počasia. Stopy sa vypracovávali na neďalekých trávnatých terénoch. Týždeň predtým - počas tréningu - bolo na stopovanie parádne počasie, chladno, pod mrakom, popršané - krásna trávička. Avšak celý týždeň bolo až príliš slnečno, a aj to, čo bolo až moc premočené, úplne vyschlo. Takže už tie stopovacie dni "naostro" už boli terény suché, slniečko pražilo, všetky púpavy rozkvitli, a tak niektorí psi po vypracovaní stopy sa zmenili na jednu veľkú chlpatú slnečnicu :)

Rischa mala stopu poobede. Celkovo najlepšie zastopoval Kim di Dranel so psovodom Milošom Bočkaiom, a to na krásnych 99 bodov. Rischa ukázala chuť do stopovania, avšak mala niekoľko overení, dve väčšie, bola jej vytknutá hlavne nesystematická práca po strate stopy, taktiež zmena tempa, hlavne po lomoch. Celkovo bola ohodnotená na 72 bodov. 

Poslušnosť a obranu už Rischa zvládla lepšie, očividne na stope nemala dostatočne veľké publikum, a tak si povedala, že načo sa bude zbytočne snažiť, keď to aj tak nemá kto podceniť. A Peter už bol po toľkých stopách okukaný :)

Poslušnosť s jednou hrubou chybou - kde miesto odloženia v ľahu zostala stáť - zvládla Rischa na krásnych 93 bodov. Na chôdzi ukázala najkrajší prejav a sústredenie.

Prejavovo mala krásnu poslušnosť aj dobermanka Hera Nuova Dolce Vita so psovodom Pavolom Tamášim, ktorá tiež ukázala, že dobermani ešte stále nepatria do starého železa, a tiež majú čo ukázať (poslušnosť 95, obrana 94). Bodovo najkrajšiu poslušnosť predviedol Marek Kuštár so psom Ozzy Barnero, pocitovo a "na výzor" však boli iné lepšie. 

Na obrane ukázala Rischa najmä pekný revír, krásny boj a dobrú ovládateľnosť. Avšak jedna vynechaná plenta a pád po kontroláku, kde sa neudržala, ju stáli 7 bodov, a tak spolu s Petrom získali výsledných 93 bodov. Najlepšiu obranu si vykúsali Baron Black Chabet a Marta Majtasová.

Celý pretek prebiehal za krásneho počasia a vynikajúcej atmosféry. Veď nešlo predsa len o pretekanie, ale aj o stretnutia sa so všetkými možnými aj nemožnými priateľmi a známymi, s ktorými sa nevidíme "ako je rok dlhý", a potom človeka po víkende len sánka bolí z toľkého rozprávania sa a zábavy. 

V celkovom poradí sme obsadili 13. miesto. Vieme čo máme dotrénovať, na čo sa zamera, taktiež čo nám vyšlo podľa predstáv. Preteku sa zúčastnili aj Rischini bratia - v kategórii IPO 1 - a to Rebel Barnero (4. miesto, najlepšia obrana 996 bodov) a Roger Barnero - 3. miesto.

Víťazi preteku:

Kategória IPO 1 

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto  Bc. Sedmáková Katarína  Aska od Pavleka  100 89 91 = 280 
2. miesto  Šajgalík Dušan  Blade SK Sion  91 96 90 = 277 
3. miesto  Ladislav Stein  Roger Barnero  88 84 90 = 262 

 

Kategória IPO 3 

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto  Miloš Bočkai  Kim di Dranel  99 94 92 = 285 
2. miesto  Marek Kuštár  Ozzy Barnero  93 96 94 = 283 
3. miesto  Viliam Koberčík  Black Bandit Amarcord  95 92 92 = 279 

 

 

Lazany

Pretek o pohár starostu obce 3. 5. 2008

Pretek v Lazanoch sa pre nás už v podstate stáva takým "tradičným" pretekom, ktorého sme sa zúčastnili už... pomaly v pamäti rátam... no minimálne štvrtý, alebo piaty krát po sebe. No zúčastnili... tento rok ja len ako divák z tribúny, pretekať sme nechali jedného skoro najmladšieho s jedným skoro najstarším členom rodiny :)

Pred štyrmi rokmi som na tomto preteku "premiérovala" s mojim Maťkom (alias Brutus z Consasu)... Ako tradične sa pretekalo v kategórii IPO 1 a SVV 1. Počet súťažiacich silno prevyšoval prídavn meno že hojný - v kategórii SVV 1 18 pretekárov, IPO 1 7 pretekárov a mimo poradia na skúšku IPO 2 jeden pretekár.

Kategóriu IPO 1 hodnotila pani Janka Honíšková, kategóriu SVV 1, vzhľadom na veľký počet pretekárov dvaja rozhodcovia - poslušnosť pán Jozef Klíma, stopy a obrany pán Miroslav Nalévanko. Figurantmi boli vynikajúci Jozef Klíma (tomu sa hovorí že vtieranie pred Žilinou :D) pán Bc Ivan Suchánek a Libor Páleník.

Náš psychopat Kubko pretekal v kategórii IPO 1. Na stope si vyňuchtil 88 bodov. Poslušnosť už bola o niečolepšia - za 90. Hrubšia chyba prišla pri odložení v leže s privolaním - najprv sa vyvalil, potom elegantne "vpálil" do ocka :D... asi chcel potvrdiť radostný prejav, čo pani rozhodkyňa očividne nepochopila tak, ako si to Kubko myslel, a tak miesto plusových bodov nadelila mínusové :) Aporty by mohli byť o niečo rýchlejšie, a najmä tesnejšie predsadnutia. Ale... tomu sa hovorí... že krpatý sme ešte, doučíme sa :)

Kubkovou najsilnejšou disciplínou je obrana - má plné pevné zákusy, dobrý boj, vynikajúcu razanciu - skvelé protiútoky. Všetko išlo ako po masle, až do kontroláku. Tu si Kubko vyhliadol peknú pani rozhodkyňu (ako správny chlap), a tak sa namiesto po figurantovi rozbehol po nej. Tá zachovala chaldnú hlavu a zostala nehybne stáť - a Kubko nakoniec "zneškodnil" toho správneho nepriateľa. Ale zase povedzme si - ktorý chlap by nedal prednosť Janke Honíškovej? Jožko si asi bude musieť naštudovať aspoň rozprávku o vlkovi a kozliatkach... možno keď nahodí zmenený hlások, tak oklame inajväčšieho psieho sukničkára... :)

Víťazi preteku:

 

Kategória IPO 1 

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto  Otto Pekár  Tara  98 85 95 = 278 
2. miesto  Viliam Ružička  Astor Anlor  88 90 87 = 265 
3. miesto  Peter Lipničan  Maťo Liquer  85 85 93 = 263 

 

Kategória SVV 1 

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto  Nikola Palovičová  Rixi z Get Pet  95 95 92 = 282
2. miesto  Pavol Mišenka  Betty z Malej Fatry  98 92 91 = 281 
3. miesto Michaela Kollárová  Adam Something Beautiful  92 89 91 = 272 

 

 

 Vinodol 10. 5. 2008

Bonitácia nemeckých ovčiakov

 

Dňa 10. mája som sa zúčastnila bonitácie vo Vinodole, keďže som chcela uchovniť sučku Aline di Dranel a rebonitovať Rischu Barnero... a keďže sme prekonali "strastiplnú" účasť na výstave v Malackách, konečne sme mohli ísť ukázať nielen fyzickú krásu Alisky, ale aj povahové vlastnosti.

Zároveň s bonitáciou sa konal aj výber bonitačných figurantov. Účasť na bonitácii bola celkom slušná, čo sa týka celkového počtu zvierat, figuranti Dezider Mecner a Marek Kuštár dávali záruku kvalitného preverenia pováh jednotlivých zvierat, kde prísnym okom ich hodnotil aj bonitačný komisár pán Milan Kadlecaj.

     

Keďže Aline je veľmi pekná sučka, s veľmi aktívnym, rýchlym prejavom a prácou, rýchlou, razantnou obranou s plnými a pevnými zákusmi, tomu zodpovedal aj udelený bonitačný kód - 5JV5/55P 1tr. Rischu sme rebonitovali s bonitačným kódom 5GV6/55P 2t. Napriek tomu, že bonitácie sa zúčastnilo pomerne dosť zvierat, len veľmi málo z nich ukázalo dobrý výkon. Na celej bonitácii bolo možno 5 naozaj slušných výkonov, kde dva z nich predviedli Alisa s Rischou. Z toho sme boli trošku sklamaní, veľmi veľa zvierat odpadlo, kedy prejavili nevhodné charakterové vlastnosti.

 

 

Chocholná - Velčice 31. 5. 2008

Medzinárodný deň detí

 

 Deň 1. 6. 2008 je všeobecne známy ako Deň detí - každoročne sa koná mnoho podujatí, ktorými sa oslavuje tento detský sviatok - veď každý z nás si veľmi rád spomenie na časy, keď bol ešte malý, na starých priateľov a rôzne hry... Deťom sa snažíme tento deň spestriť rôznymi hrami, súťažami a zaujímavým programom. Ako každoročne - i tento rok takáto akcia nechýbala v obci Chocholná - Velčice.

Keďže je to naša domovská obec, neodmietli sme prosbu organizátorov MDD, aby sme deťom predviedli menšiu ukážku z výcviku a práce psov. Mali sme síce trošku stiesnené podmienky - keďže je začiatok júna už dovolenkové obdobie v plnom prúde, ukážok som sa mohla zúčastniť len ja s Peťom. Nabrali sme všetok "psí materiál" a vyrazilo sa za deťmi.

      

Zábava tu fungovala už od 11.00, kde deti zo seba mohli spraviť Draculu, smrtku, alebo nádherného motýľa vďaka maľovaniu na tvár. Menší sa mohli vyjašiť v skákacom hrade, na výber bolo veľké množstvo súťaží - od trojboja, lovenia rybičiek, streľby zo vzduchovky, kopania lopty na bránu, až po chodenie po kladine, šplh lanom, skákanie vo vreci, súťaž vo výdrži pod vodou a množstvo iného. Ako inak samozrejme nechýbala zmrzlina a cukrová vata - veď čože by to bol za detský deň bez týchto sladkostí.

K "atrakciám" dňa sa pripojil aj miestny chovateľ koní - Jozef Matejík - ktorý so svojim krásnym záprahom vozil deti po okolí. K jednej z atrakcii sme sa pripojili aj my :) Maľovať nás nemuseli, my sme masky sami o sebe, takže sme mohli ísť veselo na pľac :)

Deťom sme ukázali základné cviky poslušnosti - ako je privolanie, chôdza u nohy, odloženia za pochodu, prinesenie aportu na voľno, ale taktiež s prekonaním prekážky. Ukázali sme, že poslúchať nevie len nemecký ovčiak, ale dokážu to aj iné psíky, a že ich to naozaj baví - a tak svoje "psie kúsky" predviedla aj Piginka, Kesy všetkých poctivo vyoblizovala.

  

Ako tradične diváci ocenia poslušnosť, ale i tak ich najviac zaujíma a baví sa pozerať na obranu - a tak Sofinka ukázala, ako sa mladí psi pripravujú a učia jednotlivé cviky, a Kubko predviedol, ako tieto cviky už vyzerajú vo finálnom prevedení.

Na záver si figuranta prevzal starosta obce, pán Ing Ľubomír Škriečka, ktorému by sme sa chceli zároveň veľmi pekne poďakovať za vzornú fotodokumentáciu celej akcie, ako aj našich štvornohých miláčikov, a taktiež Blanke Hlavandovej, ktorá nás na túto akciu pozvala. Dúfame že aj o rok výjde minimálne také dobré počasie, a že sa opäť stretneme na chocholanskom ihrisku, z našej strany snáď už v hojnejšom počte :)

Viac info ako aj fotografii nájdete na webovej stránke obce
www.chocholna-velcice.sk

  

 

 

Žilina

Majstrovstvá Slovenska NO, 3. kvalifikačný

pretek na MS WUSV a FCI

 

28. - 29. júna 2008 sa konal tretí kvalifikačný pretek na MS WUSV a FCI, ktorý bol zároveň aj "vyvrcholením" sezóny - Majstrovstvami Slovenska SÚCHNO, a ktorý sa už tradične konal v Žiline.
Článok je tak trošku viac = veľa oneskorený, ale riadila som sa heslom, čo nemusíš a nestíhaš dnes, nechaj na zajtra, a budeš mať deň voľna... tak mne sa z toho vykľuli skoro celé letné prázdniny. Ale aspoň trochu sme sa vrátili do študentských čias s písaním článkov, ale už som si zopakovala prstoklad, a môžme ísť na to :)

Pretek v Žiline mi tak trochu svojím počtom pretekárov, ako aj atmosférou, nahradil "stratený" pretek Vrbové. Myslím, že pri rozhodnutí organizátorov Vrbového (ktorí určite na to mali vážne dôvody, a treba sňať pomyselný klobúk pred nimi za všetky úžasné ročníky, ktorých som sa zúčastňovala aj ako mládežníčka) "zaplakalo" nejedno pretekárske a kynologické srdiečko. Preto je fajn, že je tu opäť pretek, ktorý začína pripomínať tú skvelú atmosféru, veľa pretekárov, veľa známych a priateľov, dobromyseľné podpichovanie a hecovanie pretekárov, vynikajúca spoločenská zábava...
Pretekalo sa v štyroch kategóriach - a to SVV 1 (rozhodcovia Sitarčík, Teren, figurant Maťko Tóth), SchH 1 (rozhodcovia Hubsch, Kadlecaj, figurant: Prokopec, Vnenčák), SVV 3 (rozhodca Štaudinger, figurant Holík) a SchH 3 (rozhodcovia Klíma, Čurila, Majtas, figuranti Prokopec a Vnenčák).

    

Hoci do tých "high" bojov a výsledkov sme nezasiahli (myslím postupové vízie), i napriek tomu sme si dobre zapretekali - teda ja len ako hlavný povzbudzovač a fotograf :).
Stopy boli na veľmi ťažkom teréne. Keďže dlhšiu dobu pred pretekom bolo horúce slnečné počasie, pôda bola tvrdá a vysušená. Stopy boli na nízkej, čerstvo pokosenej ďateline, riedko vyrastenej. Počasie bolo aj počas preteku slnečné a horúce, takže stopy v kategórii SchH 3 poriadne preverili čuchové schopnosti jednotlivých adeptov na Majstra Slovenska, a budúcich reprezentantov. Prekvapivo najlepšiu stopu predviedla dobermanka Hera Nuova Dolce Vita (tým nechcem nijak znižovať jej kvality, myslím tým na množstvo nemeckých ovčiakov), a to 96 bodov, čo pri rozhodcovi pánovi Jozefovi Klímovi svedčí o precíznej stopárskej práci. V kategórii SchH 1 to bol s 99 bodmi Ego Demin dvor, náš Kubko alias Astor Anlor si vystopoval 93 bodov.
Na poslušnosť sme vyrazili s veľkými očakávaniami, Rischa aj Kubo majú živé, energické poslušnosti, s veľkou chuťou pracovať. Rischa začala dobre, chýbala jej trošku koncentrácia. Z miery ju vyviedol druhý pretekár stojaci v plente, myslela si, že ide robiť obranu. Menšie chyby v presnosti, obídenie prekážky a zaľahnutie na vysielačke až na druhý povel nás stálo 15 bodov. Kubko tiež s viacerými nepresnosťami - 86 bodov. Nuž... ale preteky nie sú o keby bolo keby...

Na obrane v kategórii SchH 3 exceloval Ozzy Barnero, ktorého obranu ohodnotil pán Majtas na 97 bodov. Nebyť pokazenej ovládateľnosti na zadnom doprovode by aj Rischa veľmi úspešne útočila na tieto bodové hodnoty, avšak bolo to za 95. Krásna obrana (ako by povedal Alinko - hlboko a silno veľký zážitok :D). Kubko pre nevýrazné štekanie a pár drobných chýb to mal za 93 bodov, ukázal však veľmi dobrú bojovnosť, razanciu a silu zákusu.

Po celom pretekárskom zápolení skončil Kubko na skvelom treťom mieste, a stal sa vlastne druhým vicemajstrom Slovenska.
Celkovo sa mi pretek veľmi páčil - teda ak nerátam to, ako veeľmi som ticho závidela všetkým pretekárom, ktorí sa mohli postaviť na pretekársku plochu, a mohli porovnať svoje sily. Dúfam, že čoskoro aj my s Tónom už zažijeme tú pravú pretekársku atmosféru, a trošku si "pričuchneme" k súťažnému pľacu. To ale ešte veľa vody pretečie, a Tónko ešte naspí véľa véľa hodín :D. Ten zvláštny pocit mrazenia v chrbte, a podivného správania sa žalúdka... je na jednej strane trošku nepríjemný... na druhej veľmi príjemný... a keď psík predvedie pekný výkon... potom už len ako povedal majster... tleskejte, tleskejte, protože já to mám velmi rád...

  

 

  

Nitra

Tábor talentovanej mládeže

 

 Dňa 28. júla sa veková štruktúra návštevníkov Ranča rodinky Tóthovcov (alebo firmy z Polytanu :D) začala veľmi enormne omladzovať, a číslice, vyjadrujúce vek jednotlivcov, boli samé s príponou -násť... Nejednalo sa o snahu rozšíriť Tothovskú populáciu, len sa do Malého Lapáša zbiehala naša talentovaná kynologická mládež, aby sa zúčastnili už tradičného, každoročne konaného tábora. 
Poniektorí sa len opatrne "rozkukávali", boli na tábore prvý krát, tešili sa na nové zážitky, nové metódy, nových kamarátov... Tí "skalní", a viacroční účastníci, už vedeli do čoho idú, tešili sa na kamarátov, a vrúcne sa objímali keď sa stretli.

Tábora som sa zúčastnila druhý krát - ako inštruktorka. V čase mojich kynologických čias tábory, v ktorým by sa venovali vyrastajúcim kynológom, bohužiaľ neexistovali. Tak som rada, že mám aspoň takto, na "staré kolená", sa trošku vrátiť späť, a užiť si týždeň tréningov, zábavy, a krásnych zvierat.
Tohto roku sa tábora zúčastnilo 21 detí, ktoré boli rozdelené do 5 skupín - a to pod vedením Janky Kuckovej, mňa s Evkou Panákovou, Mariána Petreka, Martina Barlíka s Dušanom Mitaľom a manželov Štrasserovcov.

     

            

 

Bohužiaľ nám trošku neprialo počasie - čo sa teda týka tréningov - bol horúci letný "hic", a tak sa poriadne zatrénovať dalo len skoro ráno, alebo podvečer. A tak čas okolo obeda a poobedie vytváral možnosti pre hry, bláznenie sa so psami pod ostrekovačmi, a samozrejme aj pre pár poučných prednášok. Po celý týždeň sme pociťovali veľký deficit čo sa týka stôp - v blízkom okolí neboli žiadne vyhovujúce terény na normálne stopy, muselo by sa dochádzať autami, a na to nebolo možností. Tak sme sa aspoň viac povenovali poslušnosti a obrane. 


Program počas celého týždňa bol pestrý a rôznorodý. Deťom sa okrem ich vedúcich venovali na obranách aj naši špičkoví figuranti - ako Peťo Mičúch, Marek Kuštár, Dežko Mecner, a neustále v pohotovosti Maťo Barlík :). Prednášku o výcviku psov, o práci a predovšetkým výchove šteniatka, jeho prechodom až k dospelému pretekárskemu psovi, nám spravil aj Marek Lénard, ktorý urobil následne aj praktickú ukážku teoretických poznatkov. Prednáška, a aj praktické ukážky sa mi veľmi páčili - myslím že z Marekovej strany to bolo veľmi dobre, logicky a obsahovo podané, ochotne odpovedal na všetky otázky, a snažil sa názorne predviesť aj riešenie problémov s každým psom individuálne.

 


Tiež nás prišiel navštíviť aj príslušník policajného zboru, ktorý spravil prezentáciu o drogách, ich druhoch, a predovšetkých o negatívnych následkoch ich užívania. A aby som nezabudla - počas celého týždňa nad všetkými aktivitami dozeral, a vykonával následnú kontrolnú a represívnu činnosť pán Mgr Juraj Štaudinger, "novopečený" prezident ZŠK a hlavný predstaviteľ nadácie Oheň ako dar :D.

 

 

Vo štvrtok sme zorganizovali tzv. "kultúrnu vložku", a to výlet na Červený kameň, s ukážkami sokoliarov, a prechádkach po hradnom dvore a parku. Potom ešte šup na návštevu k jednému z našich reprezentantov - a to Vilkovi Koberčíkovi, ktorý deti srdečne privítal.
Vyvrcholením celého tábora bolo tzv. dobitie legendami opradenej, a hlboko silne tajomnej Ibitubi, ktorej sa nemohli dočkať už od utorka. Keďže nevedeli čas ani hodinu, kedy nastane tento očakávaný okamih, tak ho očakávali každý čas aj hodinu :). V piatok sa konečne dočkali. Avšak tajní teroristi uniesli dvoch ich kamarátov - a to Peťa a Zuzku. Ich úlohou bolo po trase, ktorej mapu zanechali inštruktorom teroristi, zbierať jednotlivé indície, podľa ktorých prichádzali na to, že kto je vlastne únoscom, a kde sa unesení nachádzajú.
Počas cesty sa "stratil" ďalší - a to Tomáš. Podarilo sa nám navodiť situáciu, a vybaviť policajnú hliadku, kde si všetci nakoniec mysleli, že Tomáša pochod prestal baviť, a vybral sa sám naspäť na Lapáš cez kukuričné pole, tam však nedošiel. Všetci mládežníci nám najprv nechceli veriť, mysleli si, že ide o žart. Avšak po príchode hliadky, a následnom výsluchu, aj tí najväčší "neveriaci Tomáši" napokon uverili. A tak sme mohli byť - my inštruktori - právom na seba hrdí, že sme na sebe nič nedali znať, a dohrali sme svoju rolu teroristov úspešne do konca. To bolo ale radosti z nájdenia "strateného" kamaráta...
V sobotu ráno sme usporiadali branný pretek, kde každý súťažiaci musel prekonať jednotlivé "psie" prekážky, strieľalo sa so vzduchovkou, a hádzalo na presnosť s aportom cez prekážku. Ohodnotení boli najlepší traja v kategóriach dievčatá a chlapci. Maťo Barlík ocenil aj najlepšiu členku svojej skupiny - Nikolu Lorencovú, a najviac nešťastného človeka pri dobívaní Ibi tubi (alebo straty Tomáša :)), ktorou bola Veve. Najväčšiu radosť mali dievčatá zo špeciálnych policajných tričiek, ale radosť určite urobili všetky krásne darčeky. Každý účastník samozrejme dostal upomienkový predmet.
Poobede, po brannom preteku, sme sa boli pozrieť na Furmanské preteky v neďalekej obci Golianovo - kde sme mohli obdivovať krásnu súhru pri práci ťažných koní s ich majiteľmi.

 

        

Týždeň na Lapáši ušiel ako voda, a ani sme sa nenazdali, a už bola nedeľa, prichádzali rodičia, a všetci sa akosi "porozpŕchali" domov. Každému bolo ľúto, že to tak rýchlo ubehlo... mali sme k dispozícii nádherný areál, vynikajúce ubytovanie, úžasný prístup pána Tótha... k tomu kopu dobrej nálady a príjemných ľudí okolo... Tu pridávam odkaz na článok, ktorý za mládežníkov písala Sandra Hinerová: http://www.my-dogs.szm.sk/Aktuality.html
Viac fotografií vo fotogalérii...

 

 

Mestečko

 

 Pretek o pohár starostu obce podľa SVV 1 a IPO 1

 

 V pokročilom nábehu jesene sa konal 2. ročník preteku O pohár starostu obce Mestečko v kategóriach podľa SVV 1 a IPO 1. Asi polovicu preteku bolo upršané počasie, ako keby mu bolo ľúto pomaly končiacej sa kynologickej sezóny. I napriek nepriazni počasia sa na futbalovom ihrisku v obci Mestečko zišlo 5 pretekárov v kategórii IPO 1 a 6 pretekárov v kategórii SVV 1. Rozhodcovskej úlohy sa v kategórii SVV 1 ujal pán rozhodca Grác, v kategórii IPO 1 pán rozhodca Kadlecaj, figurantom bol pán Denis Didi, a vynikajúcej organizátorskej úlohy sa zhostil pán Bc Suchánek. 

Stopy sa konali na blízkych trávnatých terénoch, ktoré spolu s počasím tvorili priam ideálne podmienky pre vypracovávanie pachových prác. Najlepšiu stopu v kategórii IPO 1 mal pán Miroslav Strašík, a to 96 bodov. Náš Kubko (alias Astor Anlor) si odstopoval 94 bodov - pár nepresností vo vypracovaní lomov, overenie na úseku. V kategórii SVV 1 najlepším s počtom bodov 96 bol Colombo z Podlúčiek so svojou psovodkou Agátkou Meravou.

Na ihrisku sa nastriedačku konali poslušnosti a obrany v kategórii SVV 1, zatiaľ čo ipáci boli na stopách, a potom sa vymenili. Na pľac ako v prvej dvojke nastupoval aj Viliam Ružička a Astor Anlor. Chôdza bola miestami nekoncetrovaná, ale ako celok pôsobila príjemne, ochotne a živo. Odloženie v sede a v leže s privolaním za výbornú. Chybička sa "vlúdila" pri voľnom aporte, kedy sa ocko postavil zle vo vzťahu k prekážkam, a Kubko si pomýlil voľný aport s aportom cez metrovú prekážku. Zbadal sa až na poslednú chvíľu, aport mu vypadol, následne ho zdvihol, a cvik po pomocnom povele dokončil. Bol už však hodnotený počtom bodov 0. Aport cez metrovú prekážku a áčko bol v poriadku, beh pri vysielačke by mohol byť rýchlejší - a tak si vysúťažili 84 bodov. Najlepšou poslušnosťou v kategórii IPO 1 sa mohol pochváliť Peter Višňovský, s počtom bodov 91, v kategórii SVV 1 Agáta Meravá s počtom bodov 96. 

Na obranách boli najväčšie problémy so zákusmi, a najmä s vyštekaním, taktiež obiehanie zátarasov. Náš Kubko si vyhrýzol 91 bodov - neobehol prvý zátaras, vyštekanie by mohlo byť v závere intenzívnejšie, a ťažšie reagoval na povel pri odvolaní od figuranta. Všetko ostatné bolo v poriadku.
Celkovým víťazom kategórie SVV 1 sa stal Milan Kováč s celkovým počtom bodov 272, v kategórii IPO 1 Peter Višňovský s počtom bodov 280. O celkovom víťazovi preteku, pre ktorého bol nachystaný pohár starostu obce, rozhodol "kontrolák" na obrane, kde ho dôraznejší, rýchlejší a presvedčivejší predviedla sučka malinoisa Petra Višňovského, čím sa stal aj celkovým víťazom preteku.

  

 

Nitra

 

Memoriál B. Šaligu podľa SVV 1, IPO 1 a IPO 3

 

V krásnu jesennú sobotu, 25. 10. 2008 sme sa vybrali už po tretí rok do Nitry na Memoriál B. Šaligu. Ako už tradične pretek prebehol za skvelej pretekárskej atmosféry a krásneho počasia.Neviem ako to nitrianski organizátori robia, ale hoci sa pretek vždy koná v podstate v taký, na naše predovšetkým stopárske potreby, neskorý dátum - a to na konci októbra - tak vždy vyjde pekné jesenné počasie, kde slnko svojimi lúčami šteklí pretekárov na pľaci. I tento rok sa pretekalo v troch kategóriach, a to SVV 1, IPO 1 A IPO 3,  a aj tento rok bol tento pretek Majstrovstvami Slovenska boxerov. Škoda len, že hoci to boli Majstrovstvá boxerov, tých sa tu ukázalo žalostne málo... myslím že na celom preteku boli traja, ak si dobre pamätám. Skôr to vyzeralo na Majstrovstvá dobermanov, lebo tých tam bolo tento rok veru požehnane :).

Kategóriu IPO 3 rozhodovali: stopy - MVDr Ľubomír Jaký, stopa a poslušnosť Peter Mazúr, figuroval Peťko Mičúch a Ján Brejčák. Kategóriu IPO 1 rozhodoval pán rozhodca Vojtech Hubsch, figurantmi aj tu Peťko Mičúch a Ján Brejčák. Kategóriu SVV 1 odposudzoval pán Milan Kadlecaj, a odfiguroval Ján Brejčák.Stopy prebiehali na trávičke na letisku, poslušnosti kategórie SVV 1 a IPO 1 na vedľajšom place, poslušnosti a obrany kategórie IPO 3 na hlavnom futbalovom ihrisku. Ako každoročne bola rozmanitosť súťažiacich plemien, ako tradične nemeckí ovčiaci, ale aj malinois, rotweiler, dobermani, boxeri, beauceron... aj vďaka rozmanitosti plemien, bola aj rozmanitosť jednotlivých výkonov na pľace, keďže každé plemeno má svoj prejav, svoj štýl, svoje osobitosti... a ako všade, aj tu sme mohli vidieť naozaj kvalitné, pekné výkony, ale aj tie slabšie... Čo sa týka poslušností, tak veľmi sa mi páčila hnedá sučka dobermana Ira Black Gong psovoda Františka Matejeka, ktorá predviedla veľmi peknú a sústredenú poslušnosť. Najlepšou poslušnosťou sa prezentoval Zdenek Saska so psom Clif - malinois - ktorí dosiahli 97 bodov.

Obrany boli celkom slušné, dosť psov mali problém s pevnosťou zákusu na kontroláku, kde sa veľa z nich neudržalo na ochrannom rukáve. V kategórii IPO 1 dvaja z troch psov ani nesplnili minimálny limit - jeden nepustil, druhý nezadržal figuranta na úteku v stanovenom úseku. V kategórii SVV 1 zase väčšina psov mala problém so správnym obehnutím zátarasov, a hlavne s vyštekaním a vystavením figuranta.

a preteku sme sa boli pozrieť aj spolu s Toníkom, a robiť také "mažoretky" nášmu Kubkovi. Ale išlo nám hlavne o pekný výlet, o príjemné stretnutie so známymi, nové prostredie a tréning na novom pľace :).

 Víťazmi preteku sa stali:

 

  • Kategória IPO 1 
  • Umiestnenie 
  • Meno psovoda 
  • Meno psa 
  • Celkový počet bodov 
1. miesto  Viliam Ružička  Astor Anlor  273, najlepšia stopa, poslušnosť, obrana 
2. miesto  Jaroslav Bako  Vika Mir-Fiš  163 b 
3. miesto  Michal Novák  Carka Anrebri 

diskvalifikovaný 

 

   Kategória SVV 1 

 

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto  Peter Kmeť  Portos  278 b, najlepšia poslušnosť a obrana 
2. miesto  Slavomír Štefánik Nukky Lubinov Slovakia  259 b, najlepšia stopa 
3. miesto  Marcel Molnár  Marcel Molnár  251 b 

 

 Kategória IPO 3 

 

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto  Antonín Jún  Hans Gold Mičer  281 b, najlepšia obrana 
2. miesto  Zdenek Saska  Clif  280 b, najlepšia poslušnosť 
3. miesto  František Matejek  Ira Black Gong  280 b, najlepšia stopa 

 

 

 

Vianočný pretek kynológov KK EXCEL Trenčín

 

 Ako už tradične, aj tento rok sa v KK EXCEL Trenčín konal Vianočný pretek kynológov. Dňa 13. 12. 2009 sa zišli všetci "pretekuchtiví", nielen kluboví psíčkari, aby ukončili pre niekoho viac, pre niekoho menej úspešnú sezónu roka 2008.Pretekalo sa v troch kategóriach, a to SVV 1, IPO 1 a v kategórii poslušnosť. 

   

Kategórie SVV 1 a IPO 1 rozhodoval pán rozhodca Jozef Klíma, kategóriu poslušnosť som rozhodovala ja. CelkovoImageVíťazmi preteku sa stali: Image sa preteku zúčastnilo 23 pretekárov so svojimi štvornohými priateľmi.Počasie vyšlo nádherné slnečné spolu s mrazivým zimným podtónom, takže sa super cvičilo. Hlavnými kategóriami boli kategórie SVV a IPO, tie aj prebiehali na hlavnom pľace, kategória poslušnosti na vedľajšom.  

Poslušnosti SVV a IPO som nevidela, kedže som rozhodovala kategóriu poslušnosti, iba obrany. V kategórii poslušnosti boli k videniu aj veľmi pekné, aj slabšie výkony, koniec-koncov ako všade :) Najväčším problémom boli aporty a vzdialenie sa psa od majiteľa, kde sa vyskytovali v podstate dva extrémy - pes sa buď vôbec nechcel vzdialiť, alebo sa vzdialil, avšak odmietal sa vrátiť späť k psovodovi. Najkrajšiu poslušnosť predviedli Maťka Zelenáková a Eny, alias Dara Folcrum, ktoré predviedli veľmi peknú poslušnosť za 94 bodov.  

Obrany v kategóriach SVV a IPO bolo dosť slabších výkonov, ale aj niektoré celkom slušné. Najväčší problém bol s prieskumom terénu a vystavením, a predovšetkým vyštekaním figuranta. O kvalitné figurantské výkony a preverenie jednotlivých psov sa postarali figuranti Maťko Šťastný a Denis Didi. O zodpovedné, prísne a spravodlivé ohodnotenie jednotlivých výkonov zase pán rozhodca Jozef Klíma. 

 Po predvedení a ohodnotení všetkých výkonov sa uskutočnilo vyhodnotenie. Ocenení boli, ako už tradične,všetci účastníci preteku malými upomienkovými predmetmi. Tento pretek ako každý rok bol sponzorovaný tradičnými  sponzormi, ktorí sa pravidelne zúčastňujú na ocenení tých najúspešnejších. Preto im patrí veľké dík.


 Víťazmi preteku sa stali:

 

Kategória IPO 1 

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto  Viliam Ružička  Astor Anlor  175 bodov 
2. miesto  Zuzana Meravá  Cézar z Podlúčiek  145 bodov 
3. miesto  František Lorenc  Emon Šťastena 

79 bodov, diskvalifikovaný 

  

Kategória SVV 1 

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto  Nikola Lorencová  Drago z Dobranského hája 178 bodov 
2. miesto  Branislav Ondrka  Elza Radišský dvor  178 bodov 
3. miesto  Jozef Sekáč  Endy Lucia - Viktória  171 bodov 

  

Kategória poslušnosti 

Umiestnenie 

Meno psovoda 

Meno psa 

Celkový počet bodov 

1. miesto  Martina Zelenáková  Dara Folcrum  94 bodov 
2. miesto  Nikola Lorencová  Dasty Dareos  82 bodov 
3. miesto  Tereza Balúšiková  Aron z Lopenických kopcov  82 bodov